10 produktów, które muszą być w sklepie ze zdrową żywnością

Zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa, dzięki której nasze ciało może pozostawać w dobrej kondycji. Na szczęście świadomość społeczna na ten temat ciągle rośnie, dlatego coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, co wkłada do swojego koszyka podczas zakupów. Warto więc zadbać o to, aby nasz sklep był dobrze zaopatrzony we wszystkie produkty, które kojarzone są przez kupujących właśnie ze zdrową żywnością.

Sklep ze zdrową żywnością — czym się wyróżnia?

Sklep ze zdrową żywnością to miejsce, w którym sprzedawane są produkty uznawane za dobre dla naszego zdrowia, które po prostu nam nie szkodzą. Są to więc na przykład produkty nieprzetworzone lub nisko przetworzone o bardzo dobrych, naturalnych składach. Nie znajdziemy w nich nadmiaru ulepszaczy i sztucznych dodatków, poprawiających ich smak i wygląd. Bardzo często jest to żywność ekologiczna, pochodząca od lokalnych, sprawdzonych producentów, co daje nam większą pewność, iż są to produkty najwyższej jakości. Wiele z nich posiada też najróżniejsze certyfikaty, które to potwierdzają.

Praktycznie każdy sklep ze zdrową żywnością jest też zaopatrzony w całą gamę produktów przeznaczonych dla osób, które ze względów zdrowotnych są na diecie eliminacyjnej i muszą z niej wykluczyć określone składniki. Na półkach sklepowych najczęściej znajdziemy więc produkty bez glutenu, jajek, czy laktozy. Oczywiście asortyment tego typu sklepów powinien być też bogaty w żywność przeznaczoną dla wegetarian i wegan, która nie zawiera mięsa oraz żadnych innych składników pochodzenia zwierzęcego.

Czym charakteryzuje się zdrowa żywność?

Zdrowa żywność to podstawa naszej diety, gdyż jej najważniejszą cechą jest to, iż zawiera ona w sobie mnóstwo składników, dzięki którym nasze organizmy mogą pracować lepiej i są odporniejsze na choroby. Regularne spożywanie produktów uznawanych za zdrowe wpływa na funkcjonowanie naszych ciał i umysłów, ale także oddziałuje na nasze samopoczucie. Dlatego obecnie, gdy zalewa nas fala fast foodów i produktów wysoko przetworzonych, które kuszą nas kolorowymi opakowaniami, coraz większy nacisk w społeczeństwie kładzie się właśnie na spożywanie zdrowych produktów dostarczających nam wartościowych substancji odżywczych.

Dobry sklep ze zdrową żywnością powinien więc sprzedawać naturalne, nieprzetworzone produkty, które nie zawierają żadnych zbędnych dodatków, takich jak sztuczne polepszacze aromatu i smaku. Co więcej, taka żywność powinna być również wytwarzana naturalnymi metodami, bez użycia chemicznych środków ochrony roślin czy sztucznych nawozów, a w przypadku produktów zwierzęcych bez użycia antybiotyków albo hormonów wzrostu.

Sklep ze zdrową żywnością — jakie produkty powinny się w nim znaleźć?

Im lepiej nasz sklep będzie zaopatrywany przez hurtownię ze zdrową żywnością, tym większe szanse na to, że nasi klienci znajdą w nim wszystko, czego potrzebują. Jakie produkty stanowią jednak podstawę zbilansowanej, zdrowej diety i tym samym są najczęściej wybierane przez kupujących? Oto nasza lista:

  1. Warzywa
  2. Owoce
  3. Pełnoziarniste pieczywo razowe
  4. Nabiał (np. jogurty naturalne, kefiry, sery)
  5. Orzechy i pestki (np. orzechy włoskie, orzechy nerkowca, pestki dyni)
  6. Herbaty (np. zielona herbata, yerba mate)
  7. Musli z całymi ziarnami i suszonymi owocami
  8. Zdrowe napoje (np. soki warzywne i owocowe, woda kokosowa, sok z brzozy)
  9. Zdrowe słodycze (np. gorzka czekolada, suszone owoce)
  10. Zdrowe przekąski (np. hummus, chipsy warzywne)

Oczywiście wybierając asortyment, w który zaopatrzymy nasz sklep ze zdrową żywnością, musimy sprawdzić skład i pochodzenie wszystkich produktów. Świeże warzywa i owoce najlepiej jest zamawiać u lokalnych rolników, a pozostałe produkty kupować w sprawdzonych hurtowniach.