Agrowłókniny dla ochrony roślin. Poznaj dostępne rodzaje

Interesujesz się uprawą roślin? Każdy początkujący rolnik czy ogrodnik musi wiele się nauczyć, zanim zdobędzie upragnione umiejętności. Wiedza na temat roślin to podstawa, ale warto również podszkolić się ze znajomości narzędzi służących do ich ochrony. Czy wiesz, że agrowłókniny mają różne właściwości i zastosowania? W tym artykule przybliżymy Ci ten temat, abyś mógł jak najlepiej zabezpieczyć swoje uprawy przed szkodnikami i chwastami – zapewniając roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu.

Rodzaje agrowłóknin

Czym właściwie są agrotkaniny? To artykuły ogrodnicze, które produkuje się z różnych syntetycznych materiałów (najczęściej jest to polipropylen lub poliester). Ich zadaniem jest ochrona roślin przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Producenci stworzyli kilka rodzajów tego typu tkanin, a wśród nich wyróżnia się: agrotkaninę, geowłókninę, agrowłókninę i folię ściółkującą.

W sklepach dostępne są agrotkaniny w różnych kolorach i gramaturach. Charakterystyczną cechą tego materiału jest jego przepuszczalność dla wody i powietrza. Jednocześnie produkt ten chroni rośliny przed szkodliwym działaniem promieni UV. To uniwersalny materiał – skutecznie zabezpieczający warzywa w przydomowym ogrodzie, ale i duże uprawy na polach rolnych.

Bardziej profesjonalnym wyrobem jest geowłóknina, która cechuje się wysoką odpornością na zniszczenia, a dodatkowo umożliwia drenaż.

Warto zaznaczyć, że agrowłókniny mogą występować w dwóch wersjach – wiosennej lub zimowej. Pierwsza z nich jest lżejsza, bardziej przewiewna. Jej zaletą jest to, że jest w stanie ograniczyć wzrost chwastów. Natomiast wariant zimowy jest grubszy i dzięki temu skuteczniej chroni rośliny przed niskimi temperaturami i śniegiem.

Ostatnim rodzajem, o którym należy wspomnieć, jest folia ściółkująca. To produkt stosowany przez rolników, którzy chcą wyplenić chwasty bez użycia intensywnych środków chemicznych. Zamontowanie takiej folii może znacznie ograniczyć wzrost niechcianych chwastów.

Co więcej – wszystkie rodzaje wspomnianych agrowłóknin zabezpieczają rośliny przed szkodnikami oraz ptakami. Szeroki wybór produktów znajdziesz na: https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/agrowlokniny/2-218

Gdzie zamówić i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Wymienione w tekście artykuły ogrodnicze, ale i wiele innych produktów niezbędnych do pracy z roślinami, znajdziesz w sklepie Profesjonalne Nawadnianie (sprawdź na: https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/centrum-ogrodnicze/2-245). Bez względu na porę roku – zrób rozeznanie w swoich narzędziach i zobacz, czego potrzebujesz, aby zapewnić swoim uprawom jak najlepsze wsparcie.

Pamiętaj, aby podczas robienia zakupów – online lub w swoim lokalnym sklepie ogrodniczym – zwrócić uwagę na właściwości agrotkanin. Każda z nich może być wykonana z innego materiału o odmiennej gramaturze. Dodatkowo poszczególne produkty mogą być nakierowane na odmienne cele (chociażby mogą sprawdzać się podczas innych pór roku). Wybór agrotkaniny nie powinien być pochopny. Musisz dokładnie zastanowić się, czego oczekujesz od tego produktu i czego potrzebują Twoje rośliny. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z pracownikiem sklepu lub poproś o radę doświadczonego ogrodnika.