Czy warto brać pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych uprawiając sport?

Aktywność fizyczna posiada bardzo szerokie spektrum zalet. Dbałość o własną sylwetkę pozwala nie tylko na miłe spędzanie wolnego czasu i zregenerowanie się przed obowiązkami zawodowymi, ale również umożliwia zredukowanie poziomu stresu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że społeczeństwo coraz częściej skupia się na trosce o własne zdrowie, a co za tym idzie – coraz większą popularnością cieszą się siłownie i obiekty rekreacyjne.

Pomimo że aktywny tryb życia ma wiele atutów, to trzeba pamiętać, by w życiu kierować się zasadą złotego środka. Oznacza to, że wszystkie plany treningowe powinny być układane w racjonalny i rozsądny sposób, tak aby nie obciążyć naszego organizmu. Warto także pamiętać, że w niektórych sytuacjach intensywna aktywność fizyczna może przynosić więcej szkód niż pożytku, dlatego niezwykle istotne jest, aby kontrolować swój stan zdrowia i regularnie umawiać się na prewencyjne wizyty lekarskie. Wiele poważnych chorób, które mogą znacząco zmienić nasze możliwości treningowe, da się wykryć za sprawą zwykłej morfologii krwi. Pomimo że głównym przeciwwskazaniem w wyczynowym uprawianiu sportu są problemy kardiologiczne, to niektóre parametry odchylone od normy w badaniu krwi również powinny nam zasygnalizować, iż dotychczasowy tryb życia może nie służyć naszemu organizmowi.

Podwyższone OB – CRP i ćwiczenia

OB i CRP to niezwykle istotne wskaźniki świadczące o stanie zapalnym. Ich podwyższona liczba sygnalizuje, że w naszym organizmie doszło do wymuszonej reakcji, która ma na celu usunąć czynniki uszkadzające tkanki. Choć stan zapalny sam w sobie nie jest zagrożeniem dla życia oraz zdrowia, to powinniśmy się stosować do kilku istotnych zaleceń, które pozwolą nam na szybki powrót do pełni zdrowia. Zanim jednak rozpoczniemy leczenie, warto upewnić się, że wyniki morfologii krwi są wiarygodne. Trzeba bowiem pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny wpływa na podwyższenie CRP i OB we krwi, dlatego zaleca się, by pacjent przed wykonywaniem badań unikał wizyt na siłowni i przez kilka dni prowadził spokojny tryb życia. Jeżeli uzyskamy potwierdzenie, że podwyższone CRP i OB nie wynika ze zbyt intensywnego treningu, a ma podłoże zdrowotne, to powinniśmy skontaktować się z lekarzem, ponieważ tego typu odchylenia od normy mogą być mniej bezpieczne dla naszego zdrowia. Podczas trwania stanu zapalnego najlepiej ograniczyć bardzo intensywny wysiłek i skupić się na prostych ćwiczeniach, które nie obciążają przesadnie mięśni. Dobrym pomysłem na aktywny tryb życia przy podwyższonym CRP i OB są marszobiegi oraz joga. Wystrzegać należy się natomiast podnoszenia ciężarów oraz wielogodzinnych maratonów.

Siłownia i wyniki badań

Duża część społeczeństwa jest utwierdzona w przekonaniu, że przewlekłe choroby ograniczają naszą aktywność fizyczną. Kiedy mamy podejrzenie, że złe wyniki badań mogą być objawem groźnej choroby, to rzeczywiście warto na pewien czas zawiesić swoje regularne wizyty na siłowni, ale nie oznacza to, że osobom chorym nie wolno dbać o własną sylwetkę. Ważne jest jednak, aby omówić swoje możliwości treningowe z lekarzem lub specjalistą, który jasno oceni, co wolno nam robić, a czego nie. Trzeba jednak pamiętać, że złe wyniki morfologii krwi nie zawsze wiążą się z podwyższonymi parametrami. Nierzadko pacjenci narzekają na złe samopoczucie oraz apatię, a ich dolegliwości wynikają z obniżonych wskaźników. Gdy posiadamy niedobór elementów morfotycznych lub innych składników krwi, to jednym z najlepszych sposobów na poprawę wyników badania są urozmaicona dieta oraz aktywność fizyczna. Złe wyniki morfologii nie są zatem jednoznacznym przeciwwskazaniem w uprawianiu sportu. W niektórych sytuacjach rzeczywiście trzeba porzucić część rytuałów, do których przywykliśmy na siłowni, ale zazwyczaj można zmienić swój treningowy plan w taki sposób, by był nie tylko skuteczny, ale również odpowiedni dla naszego stanu zdrowia.

Jakie znaczenie ma TSH w ćwiczeniach?

TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jego podstawowym zadaniem jest stymulowanie tarczycy do produkcji odpowiednich hormonów. Jeżeli wskaźnik ten jest odchylony od normy, to może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Podwyższenie tego parametru często oznacza pierwotną niedoczynność tarczycy, zaś jego niedobór wskazuje na nadczynność tego gruczołu. W leczeniu problemów z tarczycą olbrzymie znaczenie ma aktywność fizyczna. Badania wykonywane przez specjalistów wykazały bowiem, że zdrowy tryb życia i regularne wizyty na siłowni przyczyniają się do obniżenia stężenia TSH oraz zwiększenia poziomu hormonów tarczycy. Ćwiczenia wpływają bardzo korzystnie na stan tego gruczołu, a pozytywne działanie treningów pomogło już wielu osobom zmagającym się z chorobą Hashimoto. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy problemach z nieprawidłowym poziomem TSH nie wolno wykonywać absolutnie wszystkich ćwiczeń. Choć aktywność fizyczna jest wskazana przy niedoczynności tarczycy, to posiadając problemy z tym gruczołem, powinniśmy unikać zajęć fitness oraz bardzo długiego biegania i wyczynowej jazdy na rowerze.

Zapraszamy do sklepu internetowego www.swiatsupli.pl – dbamy o Twój zdrowy styl życia. Suplementy i odżywki dopasowane dla Twoich potrzeb.