Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla dzieci?

Head and shoulders portrait of cute toddler looking at camera while playing with tooth model at dental office, blurred background

Rozwój stomatologii estetycznej sprawił, że obecnie uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu jest na wyciągnięcie ręki. Może poddać się mu praktycznie każdy, kto dysponuje środkami finansowymi i ma zdrowe zęby. Na zabieg najczęściej decydują się osoby dorosłe, które nie są zadowolone z estetyki swojego uśmiechu i z tego powodu mają silne kompleksy. Czy stomatologia estetyczna jest bezpieczna dla dzieci?

Czy dzieci mogą wybielać zęby?

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg nie jest zalecany młodszym pacjentom. Wynika to z faktu, iż w ich przypadku szkliwo i zębina nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Z tego względu zęby są bardziej podatne na działanie agresywnych substancji. Wybielanie mogłoby zatem prowadzić do zwiększonej wrażliwości, a nawet uszkodzenia szkliwa. Ponadto należy wspomnieć, że w okresie dojrzewania zęby przechodzą przez różne etapy mineralizacji. Istnieje ryzyko, że ten naturalny proces mógłby zostać zaburzony w wyniku zabiegu. Z tego względu stomatologia estetyczna jest polecana głównie dorosłym.

Warto wspomnieć także o psychologicznych skutkach. Jeśli wybielanie zębów ma być wynikiem kaprysu lub dążenia do uzyskania perfekcyjnego wizerunku, istnieje ryzyko, że dziecko będzie opierać swoją samoocenę wyłącznie na tym jak wygląda. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w okresie, gdy tożsamość nastolatka dopiero się kształtuje.

Kiedy można zdecydować się na zabieg?

Wybielanie jest zabiegiem rzadko wykonywanym u dzieci, jednak w niektórych sytuacjach można wziąć go pod uwagę. Takim przypadkiem jest istnienie silnych przebarwień na zębach, spowodowanych przyjmowaniem niektórych leków, fluorozą lub urazem. Stomatologia estetyczna pozwoli poprawić estetykę uśmiechu, co może mieć pozytywny wpływ na samoocenę. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą i ocenić poziom ryzyka. Jeśli zabieg jest przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa, jest ono ograniczone. Lekarz może też zalecić mniej inwazyjne metody poprawy wyglądu zębów, które będą bezpieczniejsze dla młodego pacjenta.