Czym charakteryzują się dobre buty robocze?

Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo podczas pracy, szczególnie fizycznej, to bardzo ważny aspekt. Obuwie ochronne jest jednym z elementów, który pozwala czuć się komfortowo w trudnych warunkach pracy. Jego zadaniem jest zapewnienie kompleksowej ochrony stopom narażonym na otarcia, uszkodzenia czy przygniecenia. Jednak musisz wiedzieć, że nie każde buty robocze będą dla Ciebie odpowiednie. Wobec tego, czym charakteryzuje się dobre obuwie ochronne? Podpowiadamy!

Lekkie, ale z wysokiej jakości materiałów

Buty robocze mają być przede wszystkim wygodne. Noszenie ich przez kilka godzin każdego dnia nie może być dla Ciebie uciążliwe. Wybieraj więc lekkie modele, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepsze będą ze skóry i oddychających tekstylnych materiałów. Jeśli szukasz nieprzemakalnego roboczego obuwia, zwróć uwagę na modele z membraną, która pozwoli stopom oddychać, a jednocześnie nie przepuści do środka wody.

Z antypoślizgową podeszwą

Ważną kwestią przy wyborze butów roboczych jest również podeszwa. Najlepsza będzie taka z antypoślizgowym bieżnikiem. Na rynku dostępne są modele obuwia ochronnego z podeszwami odpornymi na oleje, benzynę i krótkotrwałe działanie wysokich temperatur (nawet do 300°C w przypadku butów dedykowanych spawaczom). Ważne, by podeszwa była elastyczna i miała poszerzoną powierzchnię pięty, co dodatkowo ochroni stopę przed uderzeniami.

Odpowiednie na wybraną porę roku

Buty ochronne mają dać Ci poczucie komfortu niezależnie od panującej wokół temperatury. Dlatego inną parę powinieneś mieć na lato, a inną na zimę. Letnie buty ochronne powinny być wykonane z przewiewnego materiału, który będzie odprowadzał wilgoć na zewnątrz. Jeśli musisz nosić buty z metalowymi podnoskami, wybieraj ażurowe modele zapewniające lepszą wentylację. Zimą z kolei zakładaj buty robocze przeznaczone do pracy w niskich temperaturach. Powinny być one oznaczone symbolem S2 lub S3. Ocieplane buty z wodoodpornej licowanej skóry sprawdzą się nawet w bardzo niskich temperaturach.

Idealnie dopasowane do stopy

Dobre buty robocze muszą być również dopasowane do stopy. Nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne. Zawiązane lub zapięte powinny mocno trzymać stopę, a jednocześnie nie krępować ruchów. Nie mogą też obcierać czy ugniatać, gdyż może to doprowadzić do powstania odcisków i modzeli na stopach. Warto wybrać buty sznurowane, a ewentualne niedopasowanie skorygować za pomocą specjalnych wkładek do butów.