Czym jest spedycja i kim jest spedytor? Logistyka dla Twojej firmy

Zawód spedytora jest dosyć rozbudowany, ponieważ zajmuje się wieloma czynnościami spedycyjnymi. Dzięki spedytorom możliwe jest przeprowadzanie dostaw różnego towaru w sposób terminowy oraz bezpieczny. To właśnie spedytor zajmuje się planowaniem tego, jak będzie przebiegać trasa ładunku. Zajmuje się przede wszystkim ustalaniem konkretnych terminów dostaw do konkretnych miejsc. Organizuje także odpowiedni transport na miejsce i cały czas sprawuje nad nim kontrolę do momentu, aż ładunek dotrze na miejsce. Spedytorami zazwyczaj są osoby, które mają kwalifikacje oraz wiedzę z dziedziny organizacji transportu. Spedytorami mogą być osoby fizyczne oraz prawne. Najprościej można więc powiedzieć, że spedytor to osoba, która pośredniczy w transporcie  lądowym, morskim oraz lotniczym.

Czym zajmuje się spedytor?

W swojej pracy spedytor głównie zajmuje się takimi kwestiami jak załadunek, rozładunek lub ewentualny przeładunek towaru. Śledzi on na bieżąco, gdzie znajduje się transport i udziela wszelkich informacji stronom zaangażowanym w przewóz danego towaru. Spedytorzy międzynarodowi dodatkowo muszą znać przepisy drogowe panujące na danym terenie, aby ładunek mógł w sposób zgody z prawem dotrzeć na miejsce. Spedytorzy świadczą również usługi doradcze w kwestii tego, jaki sposób transportu w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Organizują wszystkie niezbędne dokumenty oraz zezwolenia, które potrzebne są do przewiezienia ładunku. Niektórzy spedytorzy również zajmują się samym przygotowaniem towaru do wysyłki. Gdy wszystkie elementy są gotowe, spedytor kontroluje przebieg transportu i pomaga rozwiązywać wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić podczas przewozu towaru.

Czym powinien cechować się dobry spedytor?

Praca jako spedytor jest dosyć rozbudowanym zajęciem, dlatego trzeba mieć pewne cechy, aby móc skutecznie wykonywać swoją pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim spedytor powinien posiadać umiejętności związane z organizacją oraz negocjacją. Przydatną cechą może również okazać się łatwość w nawiązywaniu kontaktów, ponieważ spedytorzy nieustannie muszą pozostawać w kontakcie z różnymi osobami. Praca na tym stanowisku wymaga również odporności na stres, ponieważ transport ładunków to dynamiczny rynek, dlatego trzeba umieć radzić siebie w stresujących sytuacjach. Spedytorzy międzynarodowi oczywiście muszą biegle znać języki obce, ponieważ nieustannie trzeba się kontaktować z klientami, którzy znajdują się za granicą. W dzisiejszej spedycji wykorzystuje się również dużo urządzeń cydrowych, dlatego spedytor powinien umieć się nimi sprawie obsługiwać.