Dbanie o zęby – co zalecają stomatolodzy?

Lekarze stomatolodzy biją na alarm – coraz więcej osób cierpi na próchnicę, która powoduje przedwczesną utratę zębów. Większość z nas nie wprowadza w życie dobrych praktyk, które pomagają dbać o zęby. Które z nich w szczególności zalecają lekarze dentyści?

Mycie zębów – absolutna podstawa

Każdy z nas powinien szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Coraz częściej mówi się jednak o tym, aby myć zęby po każdym posiłku za pomocą dobrej pasty do zębów oraz szczoteczki. Stomatolodzy zalecają w szczególności szczoteczki elektryczne, zaś dzieci mogą wybierać szczoteczki soniczne. Oczywiście będąc poza domem możemy umyć zęby zwykłą szczoteczką manualną. Ważne, aby regularnie szczotkować zęby, a więc pozbyć się z ich powierzchni bakterii i resztek jedzenia. Szczotkowanie zębów warto uzupełnić o ich nitkowanie (będąc poza domem) lub czyszczenie irygatorem. Ma to za zadanie pozbyć się resztek pożywienia z przestrzeni między zębowych. Warto pamiętać, że od właściwej higieny jamy ustnej zależy nie tylko zdrowie naszych zębów, ale również i dziąseł. Niewielu z nas ma świadomość, że to właśnie one „trzymają” nasze zęby, dlatego zawsze muszą być w dobrej kondycji.

Wizyty w gabinecie dentystycznym

Do gabinetu stomatologicznego zaglądamy zazwyczaj wtedy, gdy boli nas ząb. Tymczasem jedynie regularne wizyty sprawiają, że mamy możliwość dbać o uzębienie we właściwy sposób. Otóż ważne jest nie tylko leczenie zębów z próchnicy, ale również jej profilaktyka. W domowym zaciszu niewiele zabiegów jesteśmy w stanie wykonać. Możemy właściwie ograniczyć się do codziennego szczotkowania i nitkowania zębów. Pozostałe czynności, takie jak ściąganie kamienia nazębnego, piaskowanie, fluoryzacja za lakowanie zębów (w przypadku dzieci) powinien wykonywać lekarz stomatolog. Jeśli nie mamy możliwości udać się do niego na wizytę, to skorzystajmy z pomocy choćby higienistki stomatologicznej. Ma ona prawo wykonywać proste, nieinwazyjne zabiegi, takie jak na przykład fluoryzacja. Stomatolodzy radzą, aby na wizytę do nich udawać się przynajmniej dwa razy w roku. Lekarz przede wszystkim sprawdzi, czy nie zagraża nam próchnica. Warto mieć na uwadze, że u niektórych rozwija się ona bardzo powoli, lecz u innych nawet w zastraszającym tempie. Dentysta sprawdzi przy tym, czy prawidłowo szczotkujemy zęby oraz zapyta, jakich produktów do higienizacji jamy ustnej używamy. Może również polecić nam konkretną pastę czy szczoteczkę. Oczywiście gdy tylko zaczyna dziać się coś niepokojącego, od razu umówmy wizytę u dentysty.