Dlaczego warto stosować nawozy azotowe? Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie

Zależy Ci na uzyskaniu zdrowych i obfitych plonów? Zatem pamiętaj o konieczności stosowania nawozów azotowych. Azot jest bowiem podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do prawidłowego rozwoju roślin. Warto pamiętać o tym, że niedobory tego pierwiastka są bardzo groźne dla upraw. Jak zatem wybrać najlepszy nawóz azotowy? Gdzie można go kupić? Czytaj dalej – wyjaśniamy!

Jakie funkcje pełni azot?

Azot jest jednym z kluczowych mikroelementów warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Odpowiada też za ich kondycję i wygląd. Z uwagi na pełnione funkcje jest cennym składnikiem biorącym udział w wielu procesach fizjologicznych zachodzących w roślinie. Odpowiada za jej wybarwienie i prawidłowy wzrost zarówno nadziemnych, jak i podziemnych części. Co ważne, warunkuje właściwe przyswajanie potasu i fosforu.

Zarówno nadmiar azotu, jak i jego niedobór może być groźny dla Twoich upraw. W przypadku nadmiaru tego pierwiastka może dojść do wydłużenia okresu wegetacji. Wówczas roślina ma nienaturalnie wydłużone pędy i wydaje niewiele owoców. Z kolei deficyt azotu prowadzi do zmian w jej wyglądzie. Zwykle liście są wyblakłe, a niekiedy zaczynają nawet żółknąć.

Jak wybrać nawozy azotowe?

Rynek oferuje nawozy azotowe w różnych formach. Szeroki wybór preparatów jest dostępny np. na e-platformie eAgro.pl, w kategorii https://eagro.pl/oferta-nawozy/nawozy-posypowe/azotowe/. Zaprezentowane tam produkty są zgodne z obowiązującymi normami europejskimi, dzięki czemu możesz mieć pewność, że będą bezpieczne dla Twoich roślin. Wśród dostępnych na rynku preparatów znajdziesz m.in.:

nawozy amidowe – czyli mocznik, który możesz zastosować do nawożenia przedsiewnego i pogłównego;

nawozy amonowe – zwykle stosuje się je do nawożenia dolistnego;

nawozy saletrzane – wykorzystuje się je do nawożenia pogłównego i łączy się je z innymi składnikami odżywczymi;

nawozy saletrzano-amonowe – do tej grupy zaliczają się saletra amonowa i saletrzak. Wyróżnia je łatwość stosowania i szybkość rozpuszczania w wodzie. Właśnie dlatego stosuje się je przed siewem lub sadzeniem.

Dlaczego warto stosować nawozy azotowe?

Zastanawiasz się, czy aplikacja nawozów azotowych jest konieczna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zdecydowanie tak. Odpowiednio dopasowane preparaty wpływają na tempo wzrostu roślin i jakość plonów. Rośliny, którym dostarcza się azot w formie nawozu, lepiej przyswajają inne składniki pokarmowe. Są też odporniejsze na choroby i szkodniki. Racjonalne stosowanie nawozów azotowych sprawia więc, że poprawia się jakość plonów i wydajność upraw.