Firma za granicą przy stałym zamieszkaniu w Polsce – czy to możliwe?

Założenie i prowadzenie firmy za granicą ma wiele zalet, dlatego nad tego typu działalnością (zarówno zakładaną od podstaw, jak i przeniesioną poza granice RP) zastanawia się wielu przedsiębiorców. Szczególnie ciekawymi kierunkami inwestycji są Estonia, Malta, Słowacja czy Litwa. Pytanie jednak, czy osoby zamieszkujące na stałe granice Polski mogą prowadzić firmę za granicą? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Zanim zaczniesz planować

Choć mogłoby się wydawać, że firma za granicą to gwarancja sukcesu – niekoniecznie musi tak być. Odpowiednie zbadanie możliwości i zasad podatkowych oraz specyfiki formalności w danej branży także nie są jednoznaczną receptą na dochodowy biznes. Zwłaszcza w przypadku krajów, które są stosunkowo słabo scyfryzowane, samodzielne załatwienie formalności rejestracyjnych, może okazać się bardzo trudne. Takie kierunki ekspansji są także niekorzystne, ze względu na trudności w załatwianiu spraw urzędowych i konieczność regularnych podróży. Wszystko to sprawia, że sam proces zakładania i prowadzenia biznesu może okazać się nie do przejścia. Zanim więc zaczniesz snuć plany, skontaktuj się z kancelarią prawno-podatkową, mającą doświadczenie w zakładaniu spółek za granicą, która objaśni Ci cały proces i udzieli praktycznych wskazówek. Usługi takie świadczy m.in. Thompsonstein.com

Kwestie formalne w przypadku zagranicznych inwestorów

Wiele krajów ułatwia zagranicznym inwestorom lokowanie kapitału w firmy zakładane na ich terytorium. Nie oznacza to jednak, że każda osoba fizyczna może zacząć prowadzić przedsiębiorstwo w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Przeniesienie za granicę jednoosobowej działalności gospodarczej, w celu optymalizacji podatkowej, może zostać uznane za działanie pozorne, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi i wysokimi karami finansowymi. Inaczej sprawa wygląda w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na swoją charakterystykę, mają one osobowość prawną, dlatego rezydencja podatkowa spółki nie musi być taka sama jak rezydencja podatkowa jej właścicieli. Spółka, jak sama nazwa wskazuje, nie jest jednak przedsiębiorstwem jednoosobowym. Jeśli jednak masz wspólników i chcecie razem rozwijać posiadany biznes (lub wystartować z zupełnie nowym) – opcja prowadzenia firmy za granicą może okazać się strzałem w dziesiątkę.