Fotele wypoczynkowe i do biura — czym się różnią i jak wybrać idealny model?

Fotel fotelowi nierówny wie o tym każdy miłośnik pięknych i eleganckich mebli. Inny fotel będzie potrzebny do biura, inny do gabinetu, a jeszcze inny do salonu lub sypialni. Wybór zarówno modeli foteli wypoczynkowych, jak i biurowych jest niezwykle szeroki. Czym się od siebie różnią? Jak wybrać dopasowany do potrzeb model? Podpowiemy w tym artykule.

Fotele wypoczynkowe – czym powinien się charakteryzować?

Fotele to meble cechujące się niezwykłą różnorodnością Do wyboru są fotele skórzane, wypoczynkowe fotele rozkładane, oraz popularne uszaki. Niezależnie od formy ich najważniejszą funkcją jest relaks. Na fotelach chętnie siadamy, by odpocząć, pooglądać telewizję, poczytać książkę, a czasem nawet się zdrzemnąć.

By zapewnić wygodę w czasie odpoczynku, fotel powinien mieć odpowiednią budowę. Oparcie powinno być dopasowane do wysokości użytkownika – zbyt niskie nie będzie utrzymywać odpowiednio pleców, zbyt wysokie zaś będzie niewygodne przy siedzeniu. Dobrym rozwiązaniem może być fotel z regulowanym zagłówkiem. Siedzisko fotela musi być odpowiednio miękkie, ale nie za miękkie, by nie sprawiało efektu „zapadania się”. Istotna jest również jego głębokość, która wynosi minimum 40 cm. Kolejnym istotnym elementem fotela wypoczynkowego są podłokietniki, na których można wygodnie oprzeć ręce.

Istotne jest również jego wypełnienie i materiał, z jakiego fotel jest wykonany. By siedzisko fotela nie straciło zbyt szybko swego kształtu, powinno być wypełnione pianką wysokoelastyczną lub poliuretanową. Innym rozwiązaniem są fotele ze sprężynami. Zazwyczaj są to dość duże modele.

Dobrze wybrany fotel to wygoda w chwilach relaksu.

Jak wybrać fotel wypoczynkowy do salonu?

Decydując się na zakup fotela do mieszkania, istotna jest nie tylko wygoda, ale również estetyka. Fotel powinien być elementem uzupełniającym całą aranżację wnętrza. Zależnie jaką formę oraz kształt fotela wybierzesz albo się będzie wyróżniać we wnętrzu, albo zgrywać z resztą wyposażenia.

Na co więc trzeba zwrócić uwagę, kupując fotel, by dobrze komponował się z aranżacją wnętrza?

Przede wszystkim sprawdź, jaką przestrzenią na fotel dysponujesz. W mniejszych pomieszczeniach doskonale pasuję mniejsze foteliki np. typu muszelka lub o prostej i ergonomicznej formie, których siedzisko usytuowane jest na wyższych nóżkach. Łączą w sobie lekki, prosty kształt z wygodą użytkowania.

W dużych salonach masz znacznie większe możliwości. Możesz zdecydować się na klasyczne fotele skórzane, jak i nowoczesne fotele designerskie różniące się elegancją i wysublimowaną formą https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/fotele/. Osoby, które lubią styl retro i vintage mogą pokusić się o kupno oryginalnego starego fotela, który można oddać do renowacji.

Wybór koloru to kwestia zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Fotele w wyrazistym kolorze, takim jak granatowy, ciemnozielony, czy czerwony będą stanowić ciekawy kontrast kolorystyczny. Jasne kolory, np. szarości, czy beż, będą się bardziej zgrywać z wnętrzem. Warto jednak pamiętać, że na jasnych obiciach łatwiej uwidaczniają się wszelkie zabrudzenia.

Fotel do sypialni i gabinetu

Wybór fotela zależy również od pomieszczenia, w jakim się będzie znajdować. W eleganckim gabinecie doskonale się będą prezentować duże fotele skórzane. Nadadzą wnętrzu powagi i wytworności. Sprawdzą się zarówno podczas ważnych rozmów biznesowych, jak i ze znajomymi.

Sypialnia to miejsce, gdzie szukamy odpoczynku i wyciszenia. Tu można odetchnąć od zgiełku i hałasu panującego dookoła. Fotel do sypialni nie musi być duży, ale z pewnością bardzo wygodny, dobrym uzupełnieni do niego jest również podnóżek. Kolorystyka fotela do sypialni powinna być bardziej stonowana i łagodna. Dzięki temu będzie to idealne miejsce na relaks i poczytanie książki, by odpocząć wieczorem lub po pracy.

Czym charakteryzuje się wygodny fotel biurowy?

Osobną kategorię foteli stanowią fotele biurowe, których forma dostosowana jest przede wszystkim do pełnionej funkcji. Odpowiedni wybór fotela biurowego ma ogromne znaczenie dla naszego kręgosłupa, ponieważ pracując przy biurku wiele godzin, nadwyrężamy plecy.

Czym charakteryzuje się ergonomiczny fotel biurowy?

Oparcie fotela jest odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu wspiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Musi być również długie, tak by podpierało plecy na całej ich długości. Najlepiej jak zakończone jest zagłówkiem.

Siedzisko fotela biurowego musi być z przodu zaokrąglone, by nie dochodziło do ucisku naczyń krwionośnych podczas długich godzin pracy. Nie może być również zbyt głębokie, powinno podpierać około 2/3 długości ud.

By móc dopasować fotel do indywidualnych potrzeb ciała, powinien mieć regulację:

  • Kąta pochylenia oparcia;
  • Głębokości siedziska;
  • Wysokość siedziska;
  • Wysokość oparcia.