Fotowoltaika w Wielkopolsce – czy warto inwestować w panele słoneczne?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zanieczyszczenie powietrza jest naprawdę duże. Oczywiście na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto też zauważyć, że ceny prądu ciągle rosną. Z takich powodów należy się więc zastanowić nad inwestycją w panele fotowoltaiczne. Czy to dobry wybór?

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Wiele osób zastanawia się nad panelami fotowoltaicznymi, jednak nie do końca wie, na czym polega fotowoltaika. A przez brak wiedzy takie osoby są niezdecydowane, wszak obawiają się strat. Tak naprawdę działanie fotowoltaiki jest bardzo proste. Można powiedzieć, że jest to technika, która przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Dzieje się to dzięki panelom słonecznym, które przechwytują jednostki światła, a następnie wprowadzają w ruch elektrody, które tworzą prąd stały. Oczywiście, aby energia mogła zostać wykorzystana w domu i zamieniona na prąd stały, potrzebny jest inwerter solarny. Wyprodukowaną energię można wykorzystać albo sprzedać nadwyżkę prądu do elektrowni, by później z niej skorzystać.

Fotowoltaika – inwestycja i korzyści

Warto wiedzieć, że dobierając odpowiednią liczbę paneli solarnych można wyprodukować taką ilość prądu, która pokryje nawet sto procent zapotrzebowania danego domostwa. A to z kolei pozwala obniżyć rachunki nawet o 90%. Nie bez znaczenia jest też fakt, że fotowoltaika jest ekologiczna. Kolejnym plusem jej stosowania jest to, iż inwestycja zwraca się nawet w 6-7 lat, a potem użytkownik generuje same zyski, gdyż żywotność paneli może wynosić nawet 30 lat. Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące prosumentów instalujących panele fotowoltaiczne. W dalszym ciągu będą mogli sprzedawać nadwyżki energii, ale będzie się to odbywać po cenie hurtowej, natomiast kupno po cenie detalicznej, a to wiąże się z dodatkowym kosztem. Mimo wszystko inwestycja nadal będzie się opłacać, szczególnie dla osób, które za energię przed instalacją paneli fotowoltaicznych płaciły od 400 zł wzwyż.

Fotowoltaika – niezależność od podwyżek prądu przy wykorzystaniu wyprodukowanej energii

Bez wątpienia fotowoltaika bardzo opłaca się w przypadku gospodarstw rolnych, a także wielu działalności gospodarczych, które zużywają dużą ilość prądu. Warto poznać inne zalety, jakie ma fotowoltaika Wielkopolska jest przykładem regionu, gdzie te korzyści są widoczne już od kilku lat. Zarówno prywatni inwestorzy, jak i przedsiębiorcy podkreślają, że możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, a także programu Mój Prąd czy Energia Plus pozwala w krótkim czasie uzyskać zwrot z poniesionej inwestycji. Oczywiście zalet fotowoltaiki jest więcej, gdyż wykorzystując wyprodukowaną energię jest się niezależnym od podwyżek prądu. Dodatkowo zyskuje się bezpieczeństwo energetyczne i co ważne brak przerw w dostawie prądu. Wartość nieruchomości, na której poniesiona została inwestycja w fotowoltaikę się zwiększa, natomiast firmy, które korzystają z takiego rozwiązania są postrzegane jako nowoczesne i o większym prestiżu. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa.

Dobór odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych jest ważny

Czasami można usłyszeć zdanie, że montaż paneli fotowoltaicznych jest nieopłacalny. Oczywiście może się tak zdarzyć, jeżeli dobierzecie nieodpowiednią moc. Zarówno zbyt mało paneli, jak i ich zbyt duża ilość może powodować straty. Dlatego tak ważne jest obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Tutaj warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy wykonają audyt energetyczny. Stosują tu specjalny wzór, dzięki któremu mogą obliczyć wartość najbardziej zbliżoną do realnego zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym czy firmie. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się na stronie:https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/.

Fakty i mity na temat paneli fotowoltaicznych

Aby instalacja przynosiła zyski, a nie straty musi być też zamontowana we właściwym miejscu. Faktem jest to, że nie do końca sprawdza się na płaskich dachach, szczególnie jeżeli są zasłonięte przez wysokie drzewa czy budynki znajdujące się w sąsiedztwie. Na półkuli północnej panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, a w przypadku półkuli południowej – na północ. Panel nie może być też zacieniony całkowicie lub częściowo, gdyż wtedy nie będzie pracował efektywnie. Co ciekawe, panele można montować na gruncie, na specjalnych rusztach. A jeżeli moc instalacji jest powyżej 10 kW, to tym bardziej powinny być montowane na gruncie. Można je także montować nad wjazdem do garażu. Wtedy też będą formą zadaszenia. Mitem natomiast jest to, że panele w dni pochmurne nie produkują energii. Jest jej mniej, ale nadal jest wytwarzana. Tutaj najlepiej sprawdzą się panele typu szkło-szkło, na które można otrzymać nawet 30 lat gwarancji. Najczęściej stosowane są panele typu szkło-folia, które są może mniej efektywne, ale nadal będą generować zyski.