Impregnacja dachów – malowanie i czyszczenie dachów

Impregnacja dachów – malowanie i czyszczenie dachów

O dach trzeba dbać. Usuwać z niego wszelkie zabrudzenia, impregnować, aby był zabezpieczony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, a także zdecydować się na jego malowanie, jeśli dach stracił swój kolor i nie prezentuje się już zbyt atrakcyjnie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Jak wyczyścić dach?

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważne jest regularne czyszczenie dachów. Dzięki temu prezentują się one nie tylko bardziej estetycznie, ale także dzięki usuwaniu zabrudzeń mogą być bardziej odporne na uszkodzenia i ogólnie dłużej żywotne. Decydując się na usługi czyszczenia przeprowadzona przez profesjonalne firmy, można mieć pewność, że brud zostanie usunięty w całości, także ten, który zalega w różnych szczelinach.

Dokładne oczyszczanie dachów jest także konieczne, aby później można było skutecznie go pomalować i zaipregnować. Sposób czyszczenia dachu jest zależny od tego z jakiego materiału go wykonano. Jeśli powierzchnia nie będzie dobrze oczyszczona, przyczepność nowej powłoki może nie być najlepsza.

Impregnacja dachów

Dach nieustannie jest narażony na działanie najróżniejszych czynników zewnętrznych. Wszelkie warunki atmosferyczne takie jak słońce, deszcz, śnieg czy grad, mogą bardzo negatywnie wpłynąć zarówno na dachówki jak i na blachę czy inne materiały pokrycia. Aby wydłużyć żywotność materiału wierzchniego, warto zdecydować się na specjalny proces impregnacji.

Kiedy przeprowadzono ocenę stanu powłoki pokrycia dachu i nie jest ono jeszcze w bardzo złym stanie, dobrym rozwiązaniem jest właśnie impregnacja. Dzięki niej znacznie wzrasta jakość oraz trwałość dachówek. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić dach, także go odtłuścić, usunąć wszelkie mchy i inne zanieczyszczenia. W tym celu wiele firm wykorzystuje specjalny środek biobójczy i odtłuszczający.

Następnym etapem działania jest dobranie właściwego preparatu do impregnacji, który jest zależny przede wszystkim od rodzaju powłoki dachu. Decydując się na usługę impregnowanie dachu, nie tylko można go zabezpieczyć, ale także skutecznie odświeżyć kolor.

Zabrudzenia na dachach

Dach jest najbardziej wyeksponowanym elementem każdej zabudowy. Nic więcej dziwnego, że jest on szczególnie narażony na osadzanie się na nim najróżniejszych zabrudzeń. Czynniki atmosferyczne oraz biologiczne pozostawiają na nim trwałe ślady i wpływają nie tylko na jego wygląd, ale także trwałość. Przede wszystkim na dachach pojawiają się takie zabrudzenia jak:

  1. kurz i pył,
  2. soki oraz pyłki wydzielanie przez drzewa czy inne rośliny,
  3. osady z dymu oraz spalin,
  4. ptasie odchody,
  5. mech i inne wykwity itd.

Wszystkie te pozostałości gromadzą się przez lata na niemytym dachu i mogą się okazać naprawdę problematyczne.

Malowanie dachów

Kiedy dach został dokładnie wyczyszczony i po dokładnych oględzinach okazało się, że wcześniejsza jego powłoka nie jest w najlepszym stanie z pewnością przyda się jej pomalowanie. Przede wszystkim planując tę czynność należy zadbać o to, aby dach nie był mokry, na zewnętrz nie panowały zbyt wilgotne warunki i nie było zbyt zimno.

Malować dach można przy wykorzystaniu różnych technik, jedną z nich jest tradycyjny pędzel, który pozwala na bardzo dokładne pokrycie wszelkich przestrzeni. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych, pędzel jest szczególnie polecany w zestawieniu z malowaniem natryskowym dachu, które może nie dotrzeć do wszystkich rowków i nierównych krawędzi.

Oczywiście wybór techniki to nie wszystko. Planując malowanie dachu trzeba koniecznie zdecydować się na zakup najlepszej jakościowo farby nawierzchniowe, która będzie wystarczająco odporna na działanie czynników atmosferycznych i będzie dokładnie przylegała do konkretnych powierzchni.