Jak dbać o akwarium morskie w domu? Odpowiadamy!

Zadbane akwarium morskie może być wspaniałą ozdobą każdego mieszkania. Wielu osobom niesłusznie wydaje się, że utrzymanie takiego zbiornika jest bardzo trudne. Jak wskazują doświadczeni akwaryści, nie jest to jednak wcale tak skomplikowane – należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach i poświęcić nieco więcej uwagi takiemu zbiornikowi, jednak wszystkie profity z jego posiadania bezapelacyjnie wynagradzają włożone trudy! Jak dbać o akwarium morskie? Jakie akcesoria będą niezbędne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Pielęgnacja akwarium dla początkujących!

Najważniejsza w akwarium jest woda. Osoby rozpoczynające przygodę z akwarystyką morską, już na początku powinny zaznajomić się z procesami zachodzącymi w tego rodzaju zbiorniku. Bardzo ważna jest świadomość wzrastającego zasolenia wody – proces ten następuje wskutek odparowywania wody słodkiej i może być bardzo niebezpieczny dla akwarium. Dlatego też zbiornikowi należy zapewnić dolewki; można to robić ręcznie lub przy pomocy specjalnego urządzenia. Oprócz tego wodę trzeba też podmieniać w celu zapewnienia akwarium dodatkowych, potrzebnych mu mikroelementów. W ten sposób z łatwością zadbasz też o czystość swojego zbiornika. Osoby, których pasją jest akwarystyka morska, wskazują, że do tego procesu powinno się używać specjalnej, przefiltrowanej solanki, którą można kupić lub przygotować, a całą czynność należy powtarzać raz na tydzień.

Należy również pamiętać o tym, że nowo założone akwarium morskie powinno przejść tzw. proces dojrzewania. Oznacza to tyle, że zbiornik z przygotowanym podłożem, osprzętem i dekoracjami, po zalaniu wodą powinien „odstać” kilka tygodni, nim wprowadzi się do niego żywe istoty. W procesie tym jest również ważne dodanie do akwarium przyjaznych życiu morskiemu szczepów bakterii, które można kupić w sklepie zoologicznym.

Rybki w akwarium morskim

Akwarium morskie staje się piękniejsze, gdy zamieszkują je kolorowe rybki. Które z nich wybrać? Wśród najpopularniejszych gatunków należy przede wszystkim wyróżnić błazenki, czyli rybki znane z bajki „Gdzie jest Nemo?”. Są to niewielkie ryby, wyróżniające się pomarańczowym ubarwieniem z białymi paskami. Kolejnym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę jest tzw. doktorek (Labroides dimidiatus), który poza ciekawym wyglądem, pełni funkcję czyściciela. Popularnymi rybkami są również duże, niebieskie pokolce (które również można kojarzyć z ww. kreskówki). Ten gatunek poleca się jednak do nieco większych zbiorników. Warto zwrócić uwagę także na peptagony – przypominające słodkowodne skalary, niewielkie, ale ciekawie wyglądające rybki.

Suplementacja – o tym warto wiedzieć

Nie można też zapominać o odpowiedniej suplementacji. W sklepie z akwarystyką morską https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska znajdziesz produkty, które pomogą Ci utrzymać w zbiorniku odpowiedni poziom potrzebnych substancji i minerałów, a także sprawdzać jej parametry. Morskie akwaria zazwyczaj należy uzupełniać o wapń, magnez, a także o wodorowęglan wapnia. Aby uchronić koralowce od wybarwienia, dobrze jest też podawać odpowiednie mikroelementy i pierwiastki śladowe, sprzedawane w specjalnych pakietach.

Pamiętaj o sprzęcie!

W każdym akwarium bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego sprzętu. Potrzebne są między innymi pompy cyrkulacyjne, sterylizator UV oraz filtr przepływowy, odpieniacz, a czasem także chłodziarka. Wszystkie te akcesoria wymagają regularnego czyszczenia, w tym odkamieniania. W oczyszczaniu może pomóc kwasek cytrynowy, warto jednak zaopatrzyć się również w profesjonalne środki, które raz na jakiś czas pozwolą przeprowadzić gruntowne sprzątanie zbiornika. Przy czyszczeniu mogą też sprawdzić się zwykłe gąbeczki i szczoteczki różnych rozmiarów, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.