Jak dbać o kota?

Opieka nad ukochanym zwierzęciem to nie tylko obowiązek każdego właściciela, lecz także duża przyjemność. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że koty wymagają szczególnej troski, która przełoży się na jego zdrowie i relację z opiekunem. Tutaj przeczytasz, na co zwrócić szczególną uwagę w pielęgnacji kota oraz jak o niego dobrze zadbać.

Regularne wizyty u weterynarza

Jeżeli przygotowujesz się do przyjęcia pierwszego kota do domu lub od dawna opiekujesz się swoim pupilem, musisz pamiętać o wizytach weterynaryjnych. Zwierzęta, tak jak ludzie, powinny przechodzić systematyczne badania kontrolne. Warto zabierać swojego kota do weterynarza przynajmniej raz w roku, aby sprawdzić, czy jego stan zdrowia jest dobry. Regularny nadzór lekarski twojego kota może uchronić go przed wystąpieniem poważnych chorób lub szybko je zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. Wizyty weterynaryjne są konieczne również na poszczególnych etapach rozwoju kota, na przykład okres ciąży czy sterylizacja. Fachową opiekę medyczną kotów oraz odpowiedzi na wszelkie pytania właścicieli zwierząt proponuje między innymi wrocławska lecznica weterynaryjna.

Zrównoważona kocia dieta

Karmienie swojego pupila to główny obowiązek właścicieli i podstawowa opieka, którą powinni mu zapewnić. W diecie kota istotna jest częstotliwość podawania posiłków oraz ich kaloryczność. Koty jedzą zazwyczaj od 4 do 8 razy dziennie, jednak niektóre z nich mogą rozkładać posiłek na kilkanaście podejść. Liczba posiłków nie powinna przekraczać dobowego zapotrzebowania energetycznego kota. Jeżeli twój kot je często, zadbaj o to, aby jego posiłek miał odpowiednią ilość kalorii. Kocia dieta powinna opierać się na karmach mokrych. Mokry pokarm jest mniej kaloryczny i wpływa na nawodnienie kociego organizmu. Nie można również zapomnieć o zapewnieniu dostępu do wody.

Trzeba pamiętać, że kot nie powinien być karmiony jedzeniem, które spożywają ludzie. Domowe potrawy nie sprostają wymaganiom kociego organizmu, a nawet mogą im poważnie zaszkodzić. Pełnowartościowe posiłki dla kotów stworzone przez specjalistów, zawierają składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

Czasami twój kot może odmówić przyjmowania tych samych pokarmów przez dłuższy czas. Kocia natura nie lubi monotonności, dlatego warto zaopatrzyć się w różne rodzaje karmy, które powinno się zmieniać regularnie. Kot wyśle ci sygnały, kiedy należy to zrobić. W taki sposób twój pupil chroni swój organizm przed niedoborami witamin i minerałów, których nie dostarczy mu ta sama karma.

Otwarty dostęp do kuwety

Na poczucie bezpieczeństwa kota w domu wpływa wiele czynników, również załatwianie potrzeb fizjologicznych. Kuweta powinna być dostosowana do rozmiaru kota, który musi swobodnie się w niej zmieścić. Ważne jest także miejsce ustawienia kuwety ze żwirkiem. Kot musi mieć do niej otwarty dostęp, lecz nie powinna znajdować się w często uczęszczanym przez domowników miejscu ani tuż obok misek z karmą i wodą. Jeżeli twój kot nie może trafić do kuwety lub nie chce do niej wchodzić, spróbuj przestawić ją w inne miejsce, które będzie odpowiadało pupilowi. Pamiętaj również o systematycznym opróżnianiu kuwety i zmianie żwiru, aby kot miał zapewnione odpowiednie warunki higieniczne.

Pielęgnacja kota

Koty przywiązują wagę do swojego wyglądu, stąd często wylizują swoje futerko. Niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba wykąpać mruczka. Używaj wówczas kosmetyków przeznaczonych do kociej pielęgnacji. Oprócz mycia kota, należy też czesać jego futro, szczególnie w przypadku, gdy masz długowłosego pupila, aby pozbawić go kołtunów. Sprawdź stan oczu, uszu i zębów kota. Załzawione oczy delikatnie przemyj wacikiem nasączonym letnią wodą. Zabierając się za czyszczenie uszu, suchym wacikiem przetrzyj wyłącznie widoczne części płatka ucha. Od czasu do czasu zaglądaj w zęby swojego kota, które powinny być czyste, a dziąsła różowe. Ostre pazurki można podcinać lub zapewnić kotu drapak, który dostarczy mu rozrywki i naturalnie spiłuje pazury.

Zabawa z kotem

Najważniejsza dla kotów i ich właścicieli jest wspólna zabawa. Dzięki podejmowaniu aktywności tworzy się więź między człowiekiem a zwierzęciem. Zabawa jest także naturalnym instynktem kota, która stymuluje go poznawczo, pomaga rozładować emocje, zapewni ruch i pomaga zaspokoić łowieckie odruchy. Zabawa z kotem powinna być intensywna i krótka, po której może odpoczywać. Kot nie potrzebuje drogich zabawek, ponieważ do świetnej zabawy wystarczy mu kawałek zwisającego sznurka czy mała piłka.

Podsumowanie

Każdy opiekun kota chce dla swojego pupila jak najlepiej. Powyższe wskazówki to jedynie podstawowe obowiązki wobec kota. Trzeba pamiętać, że każde zwierzę jest inne i może wymagać indywidualnej troski.