Jak dbać o parkiet drewniany?

Twoja podłoga została wykończona materiałem drewnianym? Na pewno więc zdajesz sobie sprawę z tego, by pozostawała jak najdłużej piękna i pozbawiona jakichkolwiek defektów, konieczne jest regularne i odpowiednie pielęgnowanie jej. Czy jednak jesteś pewien, że dotychczas używałeś w tym celu odpowiednich środków? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości, byś mógł cieszyć się z posiadania drewnianego parkietu w idealnym stanie przez wiele lat.

Na czym polega prawidłowo pielęgnacja parkietu drewnianego?

Chcąc zadbać odpowiednio o parkiet drewniany, nie wystarczy jedynie regularnie dokonywać jego odkurzania, choć oczywiście jest ono istotnym elementem jego pielęgnacji. Bardzo ważne jest też jednak cykliczne mycie podłogi, pamiętając o wykorzystywaniu w tym celu odpowiednich artykułów. Jednym z nich jest oczywiście środek czyszczący – najczęściej w postaci płynu. Przed jego zakupem warto upewnić się, czy rzeczywiście należy stosować go do dbania o wygląd drewna, a nie innych materiałów, np. płytek. Jeśli okaże się, że dokonałeś właściwego wyboru, nie zapomnij, że dany produkt powinien być rozprowadzany równomiernie przy użyciu miękkiej ścierki lub dobrze wyciśniętego mopa. Nie należy przy tym stosować wody na zasadzie: „im więcej, tym lepiej”, ponieważ jej wniknięcie w nadmiernej ilości w szczeliny pomiędzy fragmentami podłogi może sprawić, że z czasem zacznie ona skrzypić i pęcznieć. Należy więc zachować umiar.

Osmo olejowosk – dlaczego warto go stosować do pielęgnacji parkietu z drewna?

W celu zadbania o parkiet drewniany nie należy zapominać też o jego odpowiednim zabezpieczeniu przed uszkodzeniami i m.in. utratą koloru już po zakończonym myciu. W tym celu polecamy sięgnąć po specjalnie służące do tego produkty, jak np. Osmo olejowosk. Ich aplikacja jest mało wymagająca, a jeśli przebiega zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania – może przynieść bardzo zadowalające efekty. Właściwości wspomnianych artykułów sprawiają, że drewno zachowuje właściwą dla niego strukturę mikroporów, przyczyniając się tym samym do jego bezproblemowego oddychania. Dodatkowo parkiet pozostaje na dłuższy czas lepiej zabezpieczony przed brudem. Sam Osmo olejowosk pozostaje natomiast obojętny na ścieranie, nie ulega pęknięciom czy efektowi łuszczenia się.

Gdzie znajdziesz najlepsze preparaty do konserwacji podłóg?

Dostępny w takich sklepach jak Parkiety Pętlak czy Parkiety Jabłoński preparaty do konserwacji podłóg powierzchni drewnianych wystarczają na długi czas ze względu na ich wydajność. Ponadto długo zachowują swoją zdolność do bezpiecznego stosowania, nie wymagając zużycia całego produktu od razu po otwarciu opakowania. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się po nie sięgnąć, zdając sobie sprawę z tego, że jest to znacznie łatwiejszy i mniej kosztowny sposób na to, by móc cieszyć się z posiadania zadbanej, solidnej konstrukcji z drewna, niż układanie jej od nowa po pewnym czasie. Jeżeli też nie lubisz przepłacać, pamiętaj o naszych wskazówkach dotyczących prawidłowej pielęgnacji parkietów.