Jak napisać zlecenie budowlane?

Aktualne przetargi publiczne i zlecenie budowlane

Lista przetargów i zleceń aż ugina się pod ciężarem tysięcy postępowań wszczynanych każdego dnia. W tym nieprawdopodobnym zalewie ofert zredagowanie skutecznego, wspomagające proces wyboru oferenta, ogłoszenia, nie jest takie łatwe. Jeszcze zanim siądziemy do redagowania tekstu, należy zdać sobie sprawę, że błędne nakreślenie oczekiwań skutkuje dużą liczbą:

 • dodatkowych zapytań,

 • kontaktów,

 • nieadekwatnych ofert,

 • pracy nad weryfikacją przesłanych propozycji.

Jakie są konsekwencje? Strata czasu i nerwów. Z tego właśnie powodu bardzo ważne jest napisanie zlecenia budowlanego z głową.

Lista przetargów – przykłady zleceń o wątpliwej jakości poznawczej

Wśród kilkudziesięciu ogłoszeń upublicznionych w marcu 2022 roku na różnych serwisach możemy znaleźć między innymi następujące:

 • Zlecenie budowlane 1 – Zlecę prace brukarskie. Zlecę ułożenie kostki brukowej.

 • Zlecenie budowlane 2 – Zlecę wykonanie dachu na gotowo, na budynku jednorodzinnym z stropem ,wys ściany kolankowej 20 cm.

 • Zlecenie budowlane 3 – Witam, poszukuję ekip podwykonawczych do wykonania około 50 instalacji fotowoltaicznych. Miejsce realizacji: kujawsko-pomorskie (kilka kilometrów od Torunia). Wszelkie szczegółowe informacje dostępne pod numerem telefonu.

Już pobieżne zapoznanie się z powyższymi informacjami pokazuje, że lista przetargów znacząco różni się od zakładki zlecenie budowlane. Typowe ogłoszenie z rynku zamówień publicznych zawiera dokładny opis przedmiotu zamówienia, kryteria dostępowe oraz sposób oceny ofert. To dobry przykład praktyk, jakim powinni kierować się także zleceniodawcy mniejszych zamówień. Patrząc na te konkretne ogłoszenia, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć listę pytań, z jakimi będzie musiała mierzyć się osoba odbierające telefony:

 • Zlecenie budowlane 1 – o jakiej powierzchni mówimy? Jaka kostka będzie kładziona?

 • Zlecenie budowlane 2 – jakie będzie pokrycie? Gdzie dokładnie odbędzie się montaż? Jaki jest termin wykonania roboty?

 • Zlecenie budowlane 3 – jakiej mocy są instalacje fotowoltaiczne? Czy będą realizowane na gruncie, czy dachu? Jaki jest termin wykonania? Kto udostępnia sprzęt?

Wpisanie tych wszystkich danych do ogłoszenia zaoszczędziłoby wiele czasu zarówno zleceniodawcy, jak i potencjalnym wykonawcom.

Zlecenie budowlane – na początek przygotuj podstawowe informacje!

Pisanie ogłoszenia warto rozpocząć od informacji fundamentalnych dla wykonawcy. Należą do nich między innymi:

 • Parametry techniczne obiektu: powierzchnia, kubatura, technologia wykonania.

 • Zakres zadań do wykonania.

 • Termin realizacji.

 • Dokładna lokalizacja.

 • Dostępne urządzenia i narzędzia.

Gdy określimy już prawidłowo przedmiot zamówienia, niezbędne jest opisanie skutecznego systemu komunikacji. Większość zleceniodawców decyduje się na połączenie telefoniczne. To rozwiązanie nie zawsze jest optymalne. Duża liczba kontaktów bardzo ogranicza dostępny czas i może prowadzić do dezorganizacji. Trudno też zapamiętać ustalenia wszystkich rozmów. W przypadku jednorodnego postępowania dobrym pomysłem jest udostępnienie adresu mailowego, na który wykonawcy mogą przesyłać swoje propozycje. Jeśli chcielibyśmy, żeby zaproponowano nam konkretne rozwiązanie techniczne, możemy taką informację zawrzeć w ogłoszeniu. W celu zawężenia konkurencji do najbardziej rzetelnych podmiotów można także zasugerować przesłanie wraz z propozycją referencji wystawionych przez inne firmy lub osoby.

Aktualne przetargi publiczne – gdzie dodać ogłoszenie?

W sieci dostępnych jest wiele platform przyjmujących ogłoszenia na zlecenie budowlane. Część z nich ma zasięg lokalny, inne działają w skali ogólnopolskiej. Którą z tych opcji wybrać? Zawężenie zainteresowania do najbliższego rynku ma uzasadnienie tylko w przypadku niewielkich zamówień. W każdej innej sytuacji warto zdecydować się na platformę oferującą dostęp do jak największej liczby podmiotów. Duża konkurencja ma pozytywny wpływ na jakość wykonania i oferowaną cenę.

Jedną z najlepszych tego typu platform jest www.oferent.com.pl. To ogólnopolska baza, gdzie każdego dnia publikuje się aktualne przetargi publiczne, inwestycje, sprzedaże nieruchomości czy wyniki postępowań. Dzięki opcji ‘dodaj zlecenie’ uruchomi nam się kreator, który szybko przeprowadzi nas przez najważniejsze etapy skonstruowania poprawnego i skutecznego zlecenia. W bazie znajduje się także lista wiarygodnych wykonawców, którzy czekają na kolejnych klientów. Skorzystanie z oferent.com.pl to gwarancja wyszukania odpowiedniej firmy.