Jak prawidłowo ostrzyć noże?

Zapewne wiesz, że nie każde noże kuchenne można naostrzyć domowymi sposobami. Część z nich należy oddać do specjalisty, by móc na nowo korzystać z ich ostrości przy krojeniu warzyw i innych smacznych składników dań. Jednak zdecydowaną większość ostrzy możesz zrewitalizować w domowym zaciszu, niezależnie od tego, czy to scyzoryki, czy znacznie większe noże. W artykule znajdziesz sposoby na domowe ostrzenie noży i garść porad, jak to zrobić, by nie uszkodzić ich poszczególnych elementów.

Czynność ostrzenia noży należy wykonywać z należytą ostrożnością. Można stosunkowo szybko dojść do wprawy, jednak same ostrzałki do nozy mogą wyrządzić użytkownikowi krzywdę. Znacznie bardziej bezpieczne dla początkujących są ostrzałki elektryczne, odpowiednie do ostrzenia noży stalowych.

Kiedy ostrzyć noże?

Na pytanie, kiedy warto naostrzyć noże, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Ostrze staje się tępe w różnych odstępach czasu, w zależności od tego, z czego zostało ono wykonane. Noże kuchenne ostrzone są stosunkowo często, ze względu na ich intensywną eksploatację. Do każdego z nich należy dobrać odpowiednie ostrzałki. Ostrza noży ceramicznych wymagają stosowania innej siły nacisku itp. niż te stalowe. Również te użytku domowego nieco różnią się w temacie ich ostrzenia od tych, które użytkowane są okazyjnie.

Jeśli zastanawiasz się, jaką ostrzałkę do noży zakupić do Twojej kuchni, zasięgnij opinii sprzedawcy w sklepie z akcesoriami gastronomicznymi. Z pewnością zostaniesz poinformowana, jaka ostrzałką i w jaki sposób dbać o ostrość noży. Czasem takie informacje możesz znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania noży.

Jak prawidłowo ostrzyć noże?

Najważniejszą częścią całego procesu jest prawidłowe ułożenie — powierzchnia ostrząca powinna być ułożona pod odpowiednim kątem. Ostrzałka musi leżeć w Twojej dłoni stabilnie, najlepiej dodatkowo ją czymś podeprzeć. Elektryczne ostrzałki do noży zwykle są wyposażone w antypoślizgową podstawę, która zwiększa stabilność podczas pracy.

Warto kupować ostrzałki do noży, których będziesz mógł używać bezpiecznie i do więcej niż jednego egzemplarza. Kamienna osełka zwykle nie wystarczy, by prawidłowo konserwować ostrza.

W trakcie ostrzenia noża lub nożyczek musisz przesuwać płynnym ruchem po powierzchni ostrzącej. To prosty sposób, dzięki któremu czynność wykonasz szybko i bezpiecznie. Nie naciskaj zbyt mocno no żadną z części ostrza, przesuwaj nim w pewny, ale płynny sposób, bez szarpanych ruchów.

Samodzielne ostrzenie noży nie jest zbyt czasochłonnym zajęciem, nie wymaga też specjalnych umiejętności. Z pewnością sobie poradzisz z tym wyzwaniem.