Jak prawidłowo segregować śmieci?

Z roku na rok generujemy coraz więcej odpadów. Ich utylizacja staje się przez to coraz bardziej kłopotliwa. Jeżeli wciąż będziemy prowadzić styl życia, w którym górę bierze konsumpcjonizm, to według ekologów nasza cywilizacja może wyginąć, i to w bardzo krótkim czasie. W walkę o ziemię musimy włączyć się jednostkowo. A ponieważ małe kroczki każdego z nas są bardzo istotne i mają znaczenie, liczy się działanie. Nawet tak prozaiczne jak segregacja śmieci.

Każdy z nas oswoił się już z bezwzględną potrzebą sortowania śmieci. Z jednej strony wymogła to nas ustawa o odpadach, a z drugiej – świadomość i potrzeba ich segregacji. Jednak by robić to dobrze niezbędna jest wiedza o tym, jak prawidłowo segregować pozostałości. Pomocna może okazać się będzie krótka ściągawka, którą prezentujemy poniżej.

Naczelna zasada jest bardzo prosta. Mianowicie chodzi o to, by segregować odpady wrzucając je do właściwego kosza na śmieci. Wystarczy sugerować się jego kolorem.

Brązowy kosz na śmieci – odpady organiczne

Tu powinny lądować resztki warzyw i owoców, obierki, łupiny orzechów, skorupki jaj, trociny, kora, liście, skoszona trawa, zwiędłe kwiaty, fusy z kawy i herbaty oraz suche pieczywo. Przy czym warto pamiętać, iż jeśli mamy możliwość kompostowania organicznych odpadów, warto tę sytuację wykorzystać. Nawożoną w ten sposób ziemię możemy wykorzystać z kolei do doniczek.

Niebieski kosz na śmieci – papier

Do kosza w kolorze niebieskim powinny lądować czyste opakowania papieru, gazety, książki i ulotki, tektura, zadrukowane kartki, papier pakowy i biurowy, kartony, czy nawet takie drobiazgi jak papierowe bilety komunikacji miejskiej.

Żółty kosz na śmieci – plastik i metal

Tworzywa sztuczne i metale, które można recyklingować, powinniśmy włożyć do żółtych koszy na śmieci. Oprócz tego przeznaczone są także do segregacji foliowych toreb, w które wciąż zdarza nam się pakować zakupy, ale też pustych, zgniecionych uprzednio plastikowych butelek, zakrętek od słoików, kartonów po sokach i mleku, opakowań po środkach czystości, folii aluminiowej, puszek, garnków, agrafek…

Zielony kosz na śmieci – szkło

Szklane butelki i słoiki sortowane oddzielnie, jeśli tylko wrzucimy je do odpowiedniego kosza trafią do huty szkła i ponownie zostaną przetopione na inne pojemniki. Do żółtego worka trafić więc powinny puste szklane butelki (również te rozbite), słoiki po przetworach, szklane opakowania po kosmetykach lub lekarstwach (przy jeśli mają jakiekolwiek plastikowe elementy – wtedy wrzucamy je do odpadów zmieszanych).

Czarny kosz na śmieci – odpady zmieszane

Czarne kosze na śmieci to kosze najbardziej uniwersalne. Tu powinny trafiać śmieci brudne, których nie da się poddać recyklingowi, a więc droga ich powiedzie na wysypisko. Do odpadów zmieszanych należą więc m.in. odchody zwierząt, pieluchy, podpaski, serwetki, bandaże, zatłuszczone opakowania papierowe, brudne opakowania po jedzeniu, mięso, kości, popiół, szkło stołowe, lustra, blistry po lekach i wiele, wiele innych.

W walce o lepszy, zdrowszy świat

Konsekwencją mądrej segregacji śmieci jest… ograniczenie ich produkowania, co finalnie w prostej mierze powinno dać nam zdrowszy, piękniejszy świat. Recykling na obecnym etapie już pozwala nam oszczędzać energię, a dzięki temu walczyć m.in. z postępującymi zmianami klimatycznymi. Co jednak robić w sytuacji, gdy odpady nie nadają się do żadnego z koszy? Wtedy należy zanieść je punktu odbioru elektrośmieci lub punktu selektywnej zbiórki odpadów. Wszystko po to, by dłużej cieszyć się dobrodziejstwami, jakie niesie świat.