Jak precyzyjne jest skanowanie laserowe?

Close up of architect hands using touch screen computer and maquette on table. Man engineer working with technology to analyze building model for construction layout and development

Nowoczesne metody wymiarowania obiektów budowlanych pozwalają na jeszcze precyzyjniejsze pomiary na każdym etapie realizacji inwestycji. Jedną z metod, które w ostatnich latach wiodą prym wśród technologii mierzenia budynków, jest skanowanie z wykorzystaniem lasera. Na czym polega ta technika, w czym tkwi jej przewaga nad konwencjonalnymi metodami wymiarowania i jak precyzyjne jest skanowanie laserem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym jest skanowanie laserowe?

Laserowe skanowanie to nowoczesna metoda inwentaryzacji obiektów budowlanych, pozwalająca na dostarczanie inwestorowi modelu 3D obiektu wraz z precyzyjnym podaniem poszczególnych wymiarów. Technologia ta, ze względu na swoją dokładność oraz szerokie możliwości, zyskała bogate zastosowanie w branży budowlanej.

Do skanowania trójwymiarowego stosuje się zaawansowane technologicznie urządzenia optoelektroniczne, które pozyskują informacje z licznych punktów znajdujących się na mapie przestrzennej obiektu, następnie dokonując ich konwersji do wirtualnej rzeczywistości. Dane dostarczane przez skaner laserowy przetwarzane są przez specjalne oprogramowanie komputerowe, które pozwala tworzyć bardzo dokładne modele obiektów.

Dlaczego warto postawić na skanowanie laserem?

Zastanawiasz się, ile kosztuje inwentaryzacja budynku za pomocą skanowania laserowego i czy warto wybrać właśnie taką formę wymiarowania? Ceny usługi za każdym razem ustalane są indywidualnie i zależą m.in. od rodzaju budynku oraz zakresu wykonywanych pomiarów. Do podstawowych zalet skaningu laserowego należą natomiast:

– uzyskiwanie kompletnych pomiarów w formie modeli 3D o szerokim zastosowaniu,

– szybkość i bardzo wysoka precyzja wymiarowania,

– możliwość zastosowania w przypadku dowolnego obiektu,

– wykorzystanie chmury punktów przy tworzeniu tradycyjnych opracowań,

– wierne odwzorowanie rzeczywistości w modelowaniu trójwymiarowym,

– szerokie możliwości modelowania w środowisku BIM.

Zastosowanie skanowania laserowego

Modelowanie 3D za pomocą skaningu laserowego jest usługą, z której korzystają m.in. deweloperzy, potrzebujący dokładnych danych na rozmaitych etapach realizacji inwestycji. Skanowanie laserowe cieszy się popularnością również w budownictwie przemysłowym, a także m.in. przy inwentaryzacji zabytków. Bardzo często inwestor zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji technicznej na podstawie stanu istniejącego. Również w tym przypadku modelowanie 3D okazuje się niezwykle pomocne.

Dokładność skanowania laserowego

Profesjonalne skanery laserowe wykorzystywane do tworzenia modeli 3D potrafią rejestrować do 976 000 punktów na sekundę, zapewniając zasięg do 350 m, co gwarantuje dokładność pomiaru do 1 mm. Jednocześnie urządzenia przesyłają chmurę punktów do oprogramowania sterującego w czasie rzeczywistym, co pozwala uzyskiwać pełne dane już w momencie przeprowadzania pomiaru.

Ile kosztuje inwentaryzacja budynku laserem?

Jeśli chodzi o skanowanie laserowe budynków cena takiej usługi, choć ustalana indywidualnie, zwykle okazuje się bardzo atrakcyjna w kontekście licznych zalet tej metody wymiarowania. Nic więc dziwnego, że coraz szersze grono inwestorów decyduje się na wykonanie inwentaryzacji budynków za pomocą tej uniwersalnej i niezwykłe precyzyjnej technologii.