Jak stworzyć dobre i piękne CV?

Staranie się o pracę jest czasami procesem długotrwałym. Przyczyną trudności ze znalezieniem zatrudnienia nie zawsze jest brak kwalifikacji czy odpowiedniego doświadczenia, a nieprawidłowo skonstruowane czy mało starannie wykonane CV. Jeżeli jesteście na etapie tworzenia tego dokumentu, to podpowiemy Wam jak stworzyć dobre i piękne CV.

Merytoryczna zawartość CV, czyli co musi się znaleźć w treści

Przygotowanie CV jest niewątpliwie istotne, ale może być też czasochłonne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że CV musi być dopasowane do danej oferty pracy. Nie można stosować uniwersalnego wzoru. Warto też pamiętać, aby dopracować wszystkie szczegóły, co dotyczy nie tylko zawartości merytorycznej, ale też samej estetyki. Na początek w CV należy umieścić swoje dane, czyli imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Można podać adres, ale nie jest to konieczne. Należy również umieścić najważniejsze informacje dotyczące wykształcenia, jednak nie oznacza to, że trzeba opisywać pełną ścieżkę edukacji od szkoły podstawowej. Można stosować skróty dotyczące np. uczelni, o ile są one powszechnie znane oraz akceptowane. Należy wymienić wszystkie kierunki kształcenia, w tym studia podyplomowe, które mają związek ze stanowiskiem, o które aplikujecie. Kolejność ukończonych szkół powinna być ułożona w kolejności odwrotnej do chronologicznej, a więc trzeba umieścić najpierw najbardziej aktualne informacje. Bardzo ważną częścią jest ta poświęcona doświadczeniu zawodowemu. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najważniejszy element CV. Wszystkie przedstawione informacje muszą być czytelne i zrozumiałe. W wykonaniu poprawnego CV pomogą szablony CV. Jeżeli znajomość języków obcych na danym stanowisku jest przydatną bądź wymagana, to należy również umieścić informację na ten temat, przy czym poza podaniem w jakim języku potraficie się porozumiewać, musicie podać też poziom jego znajomości. Dla zwiększenia swoich szans na dostanie pracy można umieścić też informacje  o swoich osiągnięciach czy też certyfikatach jakie się posiada.

Estetyka CV ma znaczenie – o czym należy pamiętać?

CV musi być estetyczne. Najlepiej stosować czcionkę Calibri. Jest to czcionka bezszeryfowa, a więc bez ogonków. Dzięki temu stworzone CV jest przejrzyste oraz czytelne. Alternatywną dla czcionki Calibri jest czcionka Arial. Jest ona stosunkowo popularna i również bardzo estetyczna. Należy jeszcze zwrócić uwagę na wielkość czcionki. Powinno się użyć takiej o wielkości 9 do 12. Znaczenie mają też marginesy, które wpływają na czytelność przekazu i estetykę dokumentu. W ten sposób powstanie CV, które zwiększy Wasze szanse na zatrudnienie.