Jak uprawiać czosnek ozdobny?

Czosnek olbrzymi, jadalny, szczypiorek, cebula — wszystkie te rośliny należą do gatunku Alium. Wśród nich wyróżnia się nie tylko gatunki jadalne, ale i ozdobne. Dumnym reprezentantem tej drugiej grupy jest z pewnością wyjątkowy czosnek ozdobny. 

Czosnek ozdobny — kiedy możemy się nim cieszyć?

Kuliste kwiatostany, które sprawiają, że cebulki czosnku ozdobnego znikają ze sklepów ogrodniczych bardzo szybko, pojawiają się w maju i czerwcu, a więc w momencie, kiedy przekwitają pierwsze wiosenne kwiaty, a my oczekujemy na te typowo letnie. Kwitnienie przypada na końcówkę wiosny, natomiast cebule czosnków ozdobnych sadzi się jesienią. Ta roślina cebulowa ceniona jest przede wszystkim za swój absolutnie wyjątkowy kwiatostan, który sprawia, że czosnek ozdobny świetnie prezentuje się samodzielnie, jak i jako element większych bukietów. Ozdobny kwiat, jaki wydaje z siebie ta roślina, sprawia wrażenie artystycznego dzieła sztuki, które jest jednak bardzo ulotne, mimo że sam kwiatostan czosnku jest jednym z trwalszych.

Czym wyróżniają się czosnki ozdobne?

Odmiany czosnku ozdobnego warunkują wygląd wyjątkowych kwiatostanów tej rośliny. To od konkretnego gatunku zależy kolor kwiatostanu, jak i jego wielkość, jaką osiągają czosnki ozdobne. Czosnek ozdobny posiada przede wszystkim bardzo sztywną łodygę, spomiędzy której wyrastają długie, a jednocześnie dość wąskie liście. Wysokość rośliny także zależy od gatunku i może wahać się między 50 a 150 cm. Kwiat pojawia się na szczycie łodygi i przypomina delikatny dmuchawiec, natomiast jest od niego znacznie bardziej stabilny. Kwiatostany maksymalnie osiągają 30 cm średnicy. Kwiatostany zbudowane są z większej ilości małych, sześciopłatkowych kwiatów układających się w baldachy lub przypominających kule. Kolor jest najczęściej fioletowy, natomiast są także gatunki o białym purpurowym, a nawet żółtym kwiatostanie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że czosnek białawy czy czosnek niedźwiedzi wyróżniają się także innymi cechami. Ten ostatni na przykład ma jadalne liście, które są bardzo wysoko cenione w zielarstwie. Można je także dodawać do sałatek. Jest to gatunek (podobnie jak wiele innych czosnków jadalnych), który wyróżnia silne działanie bakteriobójcze, immunostymulujące. Czosnek niedźwiedzi ceni się również za pozytywny wpływ, jaki ma on na układ trawienny.

Jak przebiega uprawa czosnku ozdobnego?

Sama uprawa czosnku ozdobnego nie jest szczególnie trudna i wymagająca, dzięki czemu odmianę tę można z przekonaniem polecić do uprawy początkującym ogrodnikom. Roślina ta sprawdzi się także w nieco mniej idealnych warunkach, co nie oznacza, że nie należy szukać dla niej jak najlepszego miejsca.

Uprawę należy rozpocząć do wyboru i odpowiedniego przygotowania stanowiska do uprawy czosnku ozdobnego. Roślina ta najlepiej rozwija się w słonecznym stanowisku, na piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej glebie. Przed posadzeniem cebulek należy dokładnie przekopać glebę i pozbyć się wszystkiego rodzaju chwastów.

Kiedy sadzić czosnek ozdobny? Cebulki sadzi się jesienią, na przełomie września i października. Zanim jednak przejdziesz do sadzenia, spójrz na same cebule. Nie powinny one posiadać plam, przebarwień, być miękkie. Ich łuska powinna być sucha. Czosnek sadzimy na głębokość wyznaczoną przez trzykrotność sadzonej cebulki. Ważne, aby nie posadzić ich głębiej, bo mogą po prostu nie wyrosnąć. Ziemię należy dobrze spulchnić, przekopać dokładnie spadłem, a dopiero potem umieścić w glebie cebulki rośliny. Na wierzchu warto położyć ściółkę, która będzie stanowić lepsze zabezpieczenie przed zimą.

Prace pielęgnacyjne przy uprawie czosnku ozdobnego nie są szczególnie wymagające. Chodzi przede wszystkim o regularne wyrywanie chwastów i nawadnianie rabaty. Z czasem potrzebne będzie także nawożenie ziemi i przycinanie samej rośliny, czosnek może bowiem dość dynamicznie rosnąć w górę. W przypadku niektórych gatunków potrzebne będzie specjalne podparcie. Przede wszystkim jednak trzeba dbać o podlewanie, szczególnie w coraz częściej zdarzających się okresach suszy. Do nawożenia najlepsze będą nawozy wieloskładnikowe. Przy wysokich odmianach można stosować je nawet 2-3 razy w czasie sezonu. Ważne, by pamiętać o regularnym ścinaniu przekwitniętych kwiatostanów. Trzeba to robić razem z pędami.

Kwiat cięty o wyjątkowym wyglądzie

Czosnek ozdobny w jednym miejscu może rosnąć 3-4 lata. Po takim okresie, cebule należy wykopać, rozdzielić i rozsadzić. Roślina ta najlepiej wygląda, gdy w rabacie posadzimy obok siebie 3-4 cebule, natomiast trzeba uważać, aby nie zrobić tego zbyt gęsto, bo rośliny nie będą się dobrze rozwijać.

Kwiaty czosnku ozdobnego będą stanowiły bardzo atrakcyjny element przydomowej rabaty, ogrodu, sprawdzą się jako ozdoba przy domowej altanie, natomiast nie mniej genialnie prezentować się będą jako kwiaty cięte w wazonie. Stanowić one mogą także genialne uzupełnienie większych kompozycji, które dzięki kwiatostanom czosnku, natychmiast nabiorą objętości. Możesz tworzyć z ich pomocą bardzo ciekawe, nowoczesne w swojej formie bukiety.