Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Zabawki dla dzieci – temat niezwykle szeroki. W sklepach znajdziemy ich mnóstwo, a w internecie jeszcze więcej. Różnorodność i szeroka dostępność sprawia, że wybór jest bardzo trudny, a my często tracimy nie tylko głowę, ale także pieniądze i czas na poszukiwaniach gadżetów, które szybko odchodzą w zapomnienie, zagracając przestrzeń malucha. Jak wybrać zabawkę nie tylko praktyczną, ale i bezpieczną, którą dziecko rzeczywiście będzie się bawić na co dzień? A może lepiej zdecydować się na gry edukacyjne lub puzzle? Podpowiadamy!

Zabawka dla dziecka – jaka powinna być?

Najważniejsze jest, aby zabawka była bezpieczna i odpowiednia dla wieku dziecka. Nie kupujmy więc maluchom zabawek małych elementów, które mogłyby się u nich zagubić lub stanowić zagrożenie. Zwróćmy też uwagę na to, żeby materiały, z których wykonana jest zabawka, były miękkie i elastyczne – unikajmy ostrych krawędzi i ostrego plastiku.

Dzieci z pewnością ucieszą się z tak uniwersalnych prezentów, jak minionki pluszaki czy poduszka minionki. To propozycja zarówno dla mniejszych, jak i większych dzieci.

Pamiętajmy też o tym, że dzieci bawią się przede wszystkim ruchowo i lubią rzeczy, które można łatwo manipulować – np. plus zaki, klocki, piłeczki.

Wybierając zabawkę dla dziecka warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze materiały, z których jest wykonana powinna być bezpieczna dla dziecka. Najlepiej jeśli będzie to miękki i elastyczny materiał. Należy także unikać ostrych krawędzi oraz ostrego plastiku. Kolejną ważną rzeczą jest to, żeby zabawka była odpowiednia do wieku dziecka. Dla niemowlaka idealna będzie grzechotka czy kolorowa piłeczka. Maluchy lubią też manipulować przedmiotami, więc dobrym wyborem będzie np. kartonowa książeczka. Starsze dzieci uwielbiają bawić się samochodzikami oraz lalkami.

Zabawka dla małego dziecka – charakterystyka

Zabawki dla małych dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Idealne będą takie, które są lekkie i miękkie, a także takie, które nie zawierają żadnych ostrych krawędzi. Dobrym pomysłem jest również wybór takich zabawek, które pomogą rozwijać sprawność manualną malucha. Warto pamiętać, że dla najmłodszych dzieci najlepsze będą takie zabawki, które są wykonane z naturalnych materiałów.

Zabawka dla starszego dziecka – charakterystyka

Zabawa jest ważnym elementem rozwoju dziecka. Pomaga maluchowi poznawać świat, uczyć się nowych rzeczy i rozwijać sprawność manualną. Dobrze dobrana zabawka może być świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby była ona odpowiednia dla wieku dziecka. Zbyt trudna lub zbyt prosta może mu się nie spodobać i szybko się nią znudzi.

Starsze dzieci mają już większe możliwości manualne, dlatego warto wybrać takie zabawki, które będą wymagały od nich większego wysiłku. Pomogą one rozwijać ich koordynację ruchową i poprawić sprawność manualną. Dobrym pomysłem są na przykład puzzli lub gry karciane. Takie zabawki bardzo często cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, a także rodziców. Są one idealne do spędzania czasu wspólnie z całą rodziną.