Jak wykrywacz kabli pomaga w robotach ziemnych?

Jak wykrywacz kabli pomaga w robotach ziemnych?

Osoby, które na co dzień mają do czynienia z robotami ziemnymi, z pewnością dobrze wiedzą jak poważną przeszkodą i zagrożeniem są kable infrastrukturalne, prowadzone pod gruntem. Ktoś może powiedzieć, że przecież są one naniesione na różnego rodzaju mapy geodezyjne, zatem ich odnalezienie jest banalnie proste. W teorii tak jednak w praktyce jest to znacznie trudniejsze. Rozbieżności pomiędzy tym, co widnieje na mapie i jest w rzeczywistości, bardzo często są ogromne. Różnice w posadowieniu przewodów mogą sięgać nawet kilku metrów. W takiej sytuacji prowadzenie prac jest niebezpieczne. Co może pomóc w wykrywaniu takich kabli? Oczywiście profesjonalny detektor przewodów w gruncie.

Jak działa wykrywacz przewodów elektrycznych w ziemi?

Urządzenie, potocznie noszące nazwę detektor kabli, odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu dziedzinach życia. Większość z nas kojarzy ten przedmiot w roli niewielkiego sprzętu, przeznaczonego do wykrywania przewodów ukrytych w ścianach, pod tynkiem. Przydaje się nam ono np. podczas wiercenia otworów na obrazy. Jego większym i bardziej zaawansowanym bratem jest detektor przewodów znajdujących się głęboko w ziemi. Są to różnego rodzaju kable infrastrukturalne jak kable elektryczne, instalacja domofonowa, alarmowa, światłowody i wiele innych. Ich zlokalizowanie jest konieczne np. do tego, by móc bezpiecznie wykonywać głębokie wykopy, szczególnie przy użyciu koparki. Metoda wykrywania kabli z pomocą detektorów polega na tym, że urządzenie wysyła fale elektromagnetyczne, które w gruncie odbijają się od przeszkód i ze zmienioną siłą wracają do detektora. On sygnalizuje to sygnałem dźwiękowym o różnej częstotliwości. Detektory kabli są niezbędnym urządzeniem, które powinno być na wyposażeniu każdej firmy, przeprowadzającej roboty ziemne, ale i różnego rodzaju prace serwisowe.

Kilka pomysłów jak wykorzystać detektor przewodów

Szukasz powodów, aby zdecydować się na zakup takiego urządzenia dla swojej firmy? Wykrywacz kabli to sprzęt, którego cena wynosi około kilku tysięcy. Ważne zatem jest, aby w pełni być świadom wszystkich jego zalet i korzyści wynikających z użytkowania i możliwości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które mogą być wystarczającym powodem do takiego zakupu.

  • Odnajdowanie awarii — jeśli podejrzewają Państwo, że jakiś kabel infrastrukturalny został pod ziemią przerwany, to dla szybkiego i sprawnego usunięcia awarii, ważne jest precyzyjne wskazanie miejsca usterki. Pomaga w tym wykrywacz przewodów i metali nieżelaznych, którego można wykorzystać do sprawdzania ciągłości sygnału i ewentualnych wahań siły sygnału. Wyraźne spadki mogą wskazywać miejsce, które warto sprawdzić w poszukiwaniu usterki.
  • Sprawdzenie gruntu — mając pewne doświadczenie w robotach ziemnych, intuicyjnie można wskazywać miejsca, które mogą pod ziemią kryć pewne niespodzianki w postaci niezinwentaryzowanych przewodów elektrycznych. Kopanie w tym miejscach przy użyciu koparki może być niebezpieczne. Aby przyspieszyć prace, warto przeszukać cały teren przy pomocy detektora metali.

Jak dbać o swój detektor kabli infrastrukturalnych?

Przede wszystkim urządzenie powinno być użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli są takie zalecenia producenta, lokalizatory kabli powinny podlegać kalibracji, aby mieć pewność, że wskazywana przez nie głębokość wykrywania jest zgodna z rzeczywistością. Dbając o swoje urządzenia, wykrywanie przewodów z ich pomocą będzie szybkie, łatwe i precyzyjne, niezależnie od warunków.