Jak zaplanować budowę schodów?

Często się mówi, że pierwszy dom buduje się na sprzedaż, drugi dla sąsiadów, a dopiero ten trzeci jest naszym wymarzonym.

Budowa domu jest inwestycją długofalową, kosztowną i wymagającą nie tylko pieniędzy, ale przed wszystkim czasu na dopilnowanie ekip odpowiedzialnych za poszczególne etapy budowy. Jednym z ważniejszych elementów w domu jednorodzinnym są schody. Jeśli dom jest wielokondygnacyjny schody są niezbędne. Warto już na pierwszym etapie inwestycji zastanowić się, jakie powinny być? Jeśli zostaną dobrze wykonane, nawet ich nie zauważymy (o ile nie są elementem dekoracyjnym domu), jeśli zostaną źle zaprojektowane i wykonane, będą powodować codzienne perturbacje. Nowoczesne wnętrza wymagają nieszablonowego projektu i aranżacji, przykłady można znaleźć w portalu moredesigns.pl.

Schody – rodzaje

Schody betonowe są dość popularne i dlatego powszechne w polskich domach. Przede wszystkim są stabilne, bezpieczne, łatwe do aranżacji. Powstają zazwyczaj już na etapie projektowym. Sprawdzą się w domu tradycyjnym, ale na pewno nie w domu o konstrukcji drewnianej. Wyróżniamy kilka rodzajów schodów betonowych. Najczęściej realizowane są schody jedno- lub dwubiegowe. Schody jednobiegowe nie wymagają spocznika (podestu), ale są dość monotonne w charakterze, niezbyt bezpieczne w domu o dużej powierzchni. Zazwyczaj projektanci i inwestorzy wybierają schody dwubiegowe, ze względu na łatwość wykonania i komfort użytkowania.

Zdarzają się też schody trójbiegowe, ale chociaż są bardzo wygodne, zajmują w pomieszczeniu zbyt dużo miejsca, więc inwestorzy rzadko się na nie decydują. W dużych budynkach można pozwolić sobie na schody wachlarzowe. Są niezwykle efektowne i dekoracyjne. Na schody spiralne decydują się osoby, które mają małe domy. Można je kupić gotowe i nawet samemu zdecydować się na montaż. Ciekawym rozwiązaniem są schody zabiegowe, ale są dość skomplikowane w wykonaniu i mało bezpieczne. Są to konstrukcje bez spocznika, który jest niejako zastępowany przez stopnie w kształcie trójkąta lub trapezu w miejscu skrętu. Są dobrym rozwiązaniem w domach o niewielkiej powierzchni i niskich stropach, kiedy ciąg komunikacyjny powinien być ograniczony. Ostatnią nowością na rynku są schody wspornikowe, których poszczególne stopnie montuje się na specjalnych konstrukcjach bezpośrednio do ściany.

Materiał, z jakiego schody są wykonywane

Schody wewnętrzne w domu są wykonywane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są schody betonowe, a tak naprawdę żelbetonowe. Wyróżniamy też schody drewniane, ze stali nierdzewnej i stali lakierowanej. Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, całość konstrukcji określamy jako pełną lub ażurową. Najpopularniejsze i najtańsze są schody betonowe. Zazwyczaj są projektowane już w pierwszym etapie budowy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mogą być wykańczane różnymi materiałami. Najczęściej stosuje się płytki o charakterze antypoślizgowym, dość popularne jest też drewno, nadające wnętrzu przytulności. Schody wykonane z betonu można też pokryć marmurem, granitem, kamieniem lub zwykłą wykładziną. We wnętrzach industrialnych beton jest często pozostawiany w stanie surowym, by miejscu nadać charakteru. Świetnym materiałem, z jakiego wykonuje się schody jest drewno. Drewniane schody sprawdzają się zarówno we wnętrzach eleganckich jaki i rustykalnych. Różnorodność gatunków drewna wykorzystywana do budowy schodów sprawia, że każdy wybierze coś dla siebie. Najpopularniejszy jest dąb, jesion, drzewa owocowe albo egzotyczne (materiał dość drogi, ale trwały). Mniej popularne są schody stalowe, chociaż jest to materiał plastyczny i doskonale łączący się z innymi – np. drewnem, szkłem, betonem. Schody stalowe wykorzystywane są we wnętrzach i na zewnątrz budynków. Schody wykonuje się też z marmuru lub granitu.

Gdzie schody zamówić?

Schody najlepiej zamawiać indywidualnie, bo najczęściej są produkowane na zamówienie. W sieci można bez problemu zapoznać się z szeroką ofertą producentów. Schody można też kupić jako produkt gotowy w marketach budowlanych. Wielu inwestorów zamawia projekty indywidualne, dostosowane do konkretnego wnętrza.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska portal budowlany budnews.pl

Fot. Lizsk, pixabay