Jak zmniejszyć koszt domowego drukowania?

Kupując drukarkę do użytku domowego, należy pamiętać, że cena sprzętu nie wyznacza ostatecznych kosztów drukowania. Drukarki atramentowe i laserowe wymagają wymiany materiałów eksploatacyjnych, takich jak tusze i tonery, które często przewyższają cenę zakupu urządzenia. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie kosztów drukowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Drukarka atramentowa czy laserowa – która się bardziej opłaca?

Przed zakupem drukarki warto sprecyzować oczekiwania względem niej. Trzeba zastanowić się czy sprzęt powinien tylko drukować, czy również skanować. Ważne jest także ustalenie częstotliwości drukowania oraz rodzaju dokumentów – tekstowe czy graficzne. Drukarka atramentowa i laserowa odpowiadają na inne potrzeby użytkowników. Przyjęło się, że do wydruku zdjęć i sporadycznego drukowania dokumentów sprawdzi się drukarka atramentowa. Natomiast częstemu drukowaniu materiałów tekstowych w dużych ilościach sprosta drukarka laserowa Canon, Brother lub innej marki. Oba typy drukarek można znaleźć w niskich cenach, ale należy pamiętać o tuszach i tonerach, które się zużywają, co wpływa na całkowity koszt drukowania.

Jak zmniejszyć koszt drukowania?

Kupno sprzętu drukującego to nie koniec zmartwień użytkowników drukarek. Do poprawnego funkcjonowania każdej drukarki konieczne jest dodatkowe wyposażenie. Składa się na nie tusz lub toner do drukarki Canon, Epson, HP i wielu innych modeli, a także papier. Przy sporadycznym drukowaniu koszty eksploatacji nie są mocno wyczuwalne, ale warto zastosować metody, które pozwolą zmniejszyć tę cenę przy częstym użytkowaniu.

Wybieraj zamienniki oryginalnych tonerów

Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest korzystanie z zamienników oryginalnych tonerów do drukarek laserowych Canon. Jest to całkowicie bezpieczna metoda, która sprawdzi się w każdym modelu drukarki. Wystarczy odpowiednio dobrać zamiennik tonera do typu urządzenia, które ma się w domu. Zamienniki oryginalnych tonerów są wyprodukowane z tych samych materiałów, dlatego wyróżniają się identyczną jakością za niższą cenę. Tanie tonery do drukarek laserowych są także ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ posiadają większą pojemność, co przekłada się na dłuższy czas pracy i większa liczbę wydrukowanych stron.

Korzystanie z trybu ECO w drukarce

Nowoczesne drukarki wyposażone są w specjalne tryby, które pozwalają zminimalizować zużycie energii elektrycznej oraz tuszu czy tonera do drukarki. Wariant ECO w zależności od modelu sprzętu drukującego można ustawić z poziomu sterowników lub bezpośrednio z panelu sterowania, umieszczonego na drukarce. Sposób jest bezpieczny dla urządzenia, ponieważ nie wykazuje ryzyka, jak w przypadku doboru wadliwego zamiennika tonera. Tryb oszczędnościowy nie sprawdzi się, gdy oczekiwana jest najwyższa jakość wydruku, ponieważ drukarka pobiera mniejszą ilość tonera. Dokumenty są czytelne, lecz poziom nasycenia koloru odbiega od standardowego wydruku. Jest to dobra metoda, kiedy drukuje się wielostronicowe dokumentacje wewnętrze, które nie wymagają wysokiej jakości.

Drukowanie kilku stron na jednym arkuszu papieru

Dużą oszczędność tuszu i papieru otrzymasz, jeśli wydrukujesz więcej niż jedną stronę na jednej kartce. Wystarczy zmienić opcje drukowania i ustalić liczbę stron, które mogą być umieszczone na tym samym arkuszu. To rozwiązanie dobre do drukowania mało istotnych, lecz obszernych dokumentów, które nie muszą być wiernie odwzorowane pod względem edycji, układu stron czy formatowania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku czterech stron na jednej kartce, stają się one automatycznie mniejsze.

Druk dwustronny

Inny sposobem na zmniejszenie kosztów drukowania w domu jest druk dwustronny. Wówczas obie strony arkusza są zajęte, przez co minimalizuje się zużycie papieru. Sytuacja jest prosta, gdy posiada się drukarkę z funkcją wydruku obustronnego. Niektóre drukarki wymagają ręcznego przekładania papieru po każdej wydrukowanej stronie. Zajmuje to więcej czasu i niekiedy nerwów, ale ten trud się opłaca.

Podsumowanie

Domowe drukowanie nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wymienione sposoby sprawdzą się w przypadku każdego modelu i typu drukarek. Metody te pozytywnie wpłyną na twój portfel, ale również na środowisko.