Jakie dofinansowania do fotowoltaiki można dziś otrzymać?

Panele fotowoltaiczne stają się z roku na rok coraz bardziej pożądane, przez co stale rośnie liczba inwestycji nie tylko w dużych miastach jak np. Poznań czy Katowice ale też mniejszych jak np. Gniezno. Wiele osób jest jednak zblokowane funduszami, które niestety nie pozwalają im na tak wysoką kwotę zakupu. W 2022 roku koszt paneli PV wraz z ich montażem to +/- 4 000 – 6 500 zł, ale uwaga, za 1 kWp. Jeśli w naszym domu potrzebujemy instalacji o mocy od 3 do 6 kW, to czeka nas wydatek rzędu około 15 000 do 28 000 zł, co nie jest sumą, na którą wyłożenie ot tak każdy może sobie pozwolić. Rozwiązaniem takiego problemu finansowego są dofinansowania rządowe, które sprawiają, że fotowoltaika staje się bardziej dostępna i przystępna cenowo.

Mój Prąd

Jest to najpopularniejsze dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Mój Prąd 4.0 to dotacja Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie oferuje pokrycie do pięćdziesięciu procent kosztów kwalifikowanych, które dodatkowo nie są objęte podatkiem. Jeśli chodzi o finanse, beneficjenci mogą liczyć na dopłatę nie większą niż 4 000 zł na samą fotowoltaikę. W przypadku dofinansowania mikroinstalacji wraz z urządzeniami magazynującymi ciepło/energię lub systemem zarządzania energią w budynku można liczyć na kwotę dotacji do dwudziestu i pół tysiąca złotych.

 

Czyste Powietrze

Celem tego dofinansowania jest ogólna poprawa efektywności energetycznej w kraju wraz ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dotacja kierowana jest głównie dla osób, które chcą wymienić piec ze starego na nowoczesny oraz dla tych, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę. W tej sytuacji, kwota dofinansowania determinowana będzie rodzajem wybranego przez nas przedsięwzięcia oraz dochodami przypadającymi na jednego członka naszej rodziny. Osoby zarabiające najmniej mogą liczyć na dotacje do 69 tys. zł, średnio zarabiające do 37 tys. zł, a te najzamożniejsze na kwotę do 30 tys. zł.

 

Stop Smog

 

Jest to dofinansowanie kierowane w stronę najuboższych, którzy mieszkają w gminach objętych uchwałą antysmogową. W 2022 roku do pakietu dofinansowania doszło zainstalowanie, przyłączenie i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. Beneficjenci programu Stop Smog mogą liczyć na finansowanie do 70% kosztów inwestycji, jednak nie może przekroczyć progu 53 tys. zł.

 

Agroenergia

Jest to dofinansowanie kierowane w stronę rolników i właścicieli gospodarstw rolnych. Dotacja dla instalacji o mocy 10-30 kWp wynosi do 15 tys. Zaś dla instalacji o mocy 30-50 kWp kwota dofinansowania wzrasta już do maksymalnej kwoty 25 tys. zł. Jeśli rolnik zdecyduje się również na pompę ciepła, wówczas może liczyć na dodatkowe 10 tys. zł.

 

Ulga Termomodernizacyjna

Jeśli zajęliśmy się termomodernizacją domu, wówczas koszty na nią poniesione możemy z powodzeniem odliczyć od podatku. Mówiąc o termomodernizacji mamy tu na myśli inwestycję w fotowoltaikę lub pompę ciepła. Maksymalna kwota takiego odliczenia to 53 tys. zł, wyłączając przy tym wydatki, które sfinansowane zostały przez dofinansowanie z programów dotacyjnych.

 

Fotowoltaika w Gnieźnie

Warto poszukać firmy fotowoltaicznej, która nie tylko zajmuje się sprzedażą i montażem instalacji PV, ale i pomocą w zdobyciu na nią dofinansowania. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika Gniezno to jedną z najchętniej polecanych firm jest Solarcon, która pomaga również w otrzymywaniu na nią dotacji. Bez zagłębiania się w temat możesz uzyskać dotacje na instalację fotowoltaiczną z ich pomocą. Co więcej, z pewnością możesz liczyć także na fachowy montaż i opiekę posprzedażową.