Jakie dokumenty załączyć do pozwu o rozwód?

Decyzja o zakończeniu pożycia małżeńskiego nigdy nie należy do łatwych, a sam rozwód może okazać się bardzo stresującym przeżyciem. Aby oszczędzić sobie nerwów w trakcie procesu, warto odpowiednio się do niego przygotować. Jednym z podstawowych zadań, jakie przed Tobą stoją, jest skompletowanie niezbędnych dokumentów, często określanych jako „papiery rozwodowe”. Sprawdź, co trzeba dołączyć do pozwu, aby rozwód przebiegł sprawnie, a sądowe formalności nie przedłużały się w nieskończoność.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jak napisać pozew o rozwód,

– ile kosztuje jego złożenie w sądzie,

– jakie dodatkowe dokumenty trzeba dołączyć,

– gdzie złożyć pozew rozwodowy,

– czy warto skorzystać z usług adwokata.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Podstawowym dokumentem, który musisz przedstawić, aby sąd mógł w ogóle rozpocząć postępowanie, jest pozew o rozwód. Na wstępie zaznaczę, że przy jego tworzeniu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej – adwokat Warszawa Wola – sprawdź ofertę. Dzięki temu unikniesz braków oraz błędów formalnych, które znacznie wydłużą cały proces. Informacje, które powinien zawierać prawidłowo wypełniony wniosek, to m.in.:

– dane osobowe obu współmałżonków,

– oświadczenia w zakresie roszczeń alimentacyjnych, majątkowych, kwestiach związanych z opieką nad dziećmi,

– udokumentowanie starań podejmowanych mediacji lub prób uzyskania porozumienia, bądź uzasadnienie braku podjęcia takich działań,

– wyjaśnienie okoliczności, które sprawiły, że pomiędzy małżonkami nastąpił trwały, całkowity rozkład pożycia.

Ile kosztuje złożenie pozwu o rozwód?

Wraz ze złożeniem pozwu należy dokonać opłaty sądowej w kwocie 600 zł – osobiście lub na numer odpowiedniego rachunku bankowego. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej, możesz wnioskować o zwolnienie z tej opłaty.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do pozwu rozwodowego?

Pozew o rozwód powinien zostać uzupełniony o inne, istotne dokumenty takie jak:

– dowód wniesienia opłaty sądowej w wysokości 600 zł lub wniosek o zwolnienie z opłaty na skutek trudnej sytuacji materialnej,

– skrócony odpis aktu małżeństwa,

– skrócone odpisy aktów urodzenia niepełnoletnich dzieci,

– wniosek co do sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi lub porozumienie o sposobach jej wykonywania,

– dowody, potwierdzające winę jednego pozwanego – w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.

Do jakiego sądu złożyć pozew?

Wszystkie niezbędne dokumentny musisz złożyć we właściwym sądzie rejonowym, odpowiednim dla ostatniego miejsca wspólnego zamieszkania. Możesz zrobić to osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jeżeli nie mieszkacie razem, pozew składasz w sądzie okręgowym odpowiednim dla aktualnego miejsca zamieszkania pozwanego, a jeśli adres drugiej strony nie jest znany – w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca Twojego zamieszkania.

Adwokat Warszawa Wola – zyskaj pomoc w sprawie rozwodowej

W przypadku silnie nacechowanych emocjonalnie procesów, jakimi zazwyczaj są sprawy rozwodowe, warto zapewnić sobie pomoc doświadczonego pełnomocnika. Prawnik nie tylko pomoże napisać pozew oraz skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, ale także zapewni wsparcie zarówno na sali sądowej, jak i na każdym etapie prowadzonego postępowania. Jeśli interesuje Cię doświadczony w temacie rozwodów adwokat Warszawa Wola to główny obszar świadczenia przeze mnie usług. Skorzystaj z kompleksowej pomocy prawnej i przekonaj się, że rozwód nie musi być traumatycznym przeżyciem.