Jakie wymagania należy spełnić, by wyjechać do pracy jako opiekunka osób starszych?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to bez wątpienia świetny sposób na poszerzanie własnych horyzontów oraz zdobywanie nowych umiejętności. Nic dziwnego, że tak wielu Polaków coraz częściej rozważa podjęcie zatrudnienia u naszego zachodniego sąsiada… Jeżeli praca opiekunki osób starszych wam także zaprząta myśli, zostańcie z nami. Podpowiemy wam, kto może zostać opiekunką do seniora i jakie wymagania należy spełnić.

Opiekunka osób starszych – kto może nią zostać?

Wbrew powszechnemu przekonaniu pracownik opieki nie musi posiadać doświadczenia na podobnym stanowisku ani wykształcenia kierunkowego. To jednak nie oznacza, iż każdy kandydat może ubiegać się o to stanowisko. Nie, nie i jeszcze raz nie! Opiekunka osób starszych w Niemczech to osoba, która ma za zadanie nie tylko pomóc seniorowi przy wykonywaniu codziennych czynności, lecz także zapewnić mu wsparcie psychiczne czy zadbać o jego ogólne samopoczucie. Decydując się zatem na wyjazd, będziecie zobowiązani m.in. do przygotowywania posiłków, podawania leków oraz wykonywania czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Zakres ten może oczywiście poniekąd się różnić w zależności od wybranej formy zatrudnienia. Niemniej opieka nad starszymi w Niemczech to bardzo wymagające zajęcie, a odpowiednie przygotowanie to absolutna konieczność! Jakie wymagania należy zatem spełnić, jeszcze zanim wyjedziecie na swój pierwszy kontrakt?

Praca w Niemczech a niezbędna dokumentacja

Wyjazd za granicę w celach czysto zarobkowych to świetny pomysł – oczywiście, o ile dobrze się do tego przygotujecie. Poszukując pracy jako opiekunka osób starszych, warto skorzystać z zaufanego źródła. Wówczas wybrana wcześniej agencja zatrudnienia zorganizuje wyjazd za was od początku do końca, a wam nie pozostanie nic innego, jak spakować walizki i wyruszyć! Zanim jednak będzie to miało miejsce, należy skompletować niezbędną dokumentację. Jeżeli już wcześniej pracowaliście w tej właśnie branży, przygotujcie swoje CV, referencje od pracodawców oraz certyfikaty odbytych szkoleń. Dodatkowo należy również przedłożyć u pośrednika zaświadczenie o niekaralności, dzięki któremu będziecie mogli ubiegać się o zatrudnienie.

Tak przygotowana dokumentacja jest podstawą do podjęcia dalszych kroków. Co mamy na myśli? Współpracująca z wami polska agencja zatrudnienia przygotuje umowę będącą gwarancją stabilnego i legalnego zatrudnienia. Dobrze, abyście również rozważyli założenie konta walutowego. Z pewnością ułatwi to cały proces!

Opieka nad starszymi – doświadczenie i umiejętności

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to nie lada wyzwanie. Posiadanie doświadczenie na tym stanowisku lub cennych umiejętności może zatem okazać się naprawdę przydatne. Choć nie zawsze są one wymagane, zapewnią wam lepszy start już na miejscu. To pewne! Jeśli nie możecie pochwalić się ani jednym, ani drugim – skontaktujcie się z agencją pośredniczącą i dopytajcie o aktualnie obowiązujące wymogi. W co poniektórych placówkach doświadczenie czy znajomość języka niemieckiego będą obligatoryjne, w drugich – niekoniecznie. W tej branży chodzi przede wszystkim o to kim jesteście oraz jak podchodzicie do nowych wyzwań. Pracodawcy z pewnością zwrócą uwagę na wasze ogólne predyspozycje czy cechy osobowości. Mają one kluczowe znaczenie!

Jaka powinna być opiekunka osób starszych w Niemczech?

Skoro już mowa o predyspozycjach, nie moglibyśmy pominąć kluczowej kwestii! Dobra opiekunka dla seniora powinna być wrażliwa i empatyczna, a jednocześnie posiadać duże pokłady cierpliwości. Wyjeżdżając za granicę, tak naprawdę nie wiecie, z kim będziecie mieli do czynienia… Istnieje szansa, że traficie na tzw. trudnego seniora. To zaś wymaga specjalnego podejścia! Opiekunka osób starszych powinna wiedzieć, gdzie należy postawić granicę i kiedy powiedzieć „nie”. Warto, aby osoba starająca się o pracę cechowała się także dobrą kondycją psychiczną oraz fizyczną. Nieustanna praca z podopiecznym bywa niekiedy trudna i męcząca, a wy jesteście tutaj po to, aby zachować pełen profesjonalizm i wykonywać codzienne obowiązki zgodnie z wymogami.

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych potrafi być naprawdę satysfakcjonująca. Dobrze przemyślcie decyzję i postawcie na samorozwój!