Japoński styl w sypialni

Moda na orientalistykę i fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni nie mija, co ma wyraz w aranżacji wnętrz. Pomieszczenia w japońskim stylu są niezwykle popularne i cieszą się zainteresowaniem, szczególnie młodych, otwartych na  światowe nowości ludzi. Japoński styl we wnętrzu to minimalizm oraz dodatki przywodzące na myśl daleki orient.

Urządzając sypialnie w orientalnym stylu, który da doświadczyć klimatu japońskiego domu warto rozpocząć od wyboru mebli. W sklepach jest bogata oferta kolekcji nawiązujących do tego stylu. Wyznacznikiem mebli tego typu są niskie łóżka, z profilowanymi nóżkami, o prostym kształcie. Nie brakuje elementów z bambusa jak i elementów drewnianych. Warto wybrać pasującą do całości komodę oraz niski stolik z poduszkami zamiast krzeseł- zestaw, który jest obowiązkowy w japońskim domu.

Bambus, który jednoznacznie kojarzy się z klimatem Japonii może mieć wiele zastosowań.  Jednym z nich jest funkcja parawanu, który wykonany z bambusa, oddziela łóżko od reszty pomieszczenia.  Dominującą kolorystką są barwy natury, biel i czerń, przełamana soczysta czerwienią. Doskonale sprawdzi się podłoga w kolorze drewna, pokryta tradycyjnymi matami wykonanymi z ryżowej słomy oraz trawy igusa. Mata może być zastąpiona ewentualnie zupełnie gładkim, najlepiej białym albo czarnym dywanem. Kolory takie doskonale współgrają z bielem ścian, które są obowiązkowym elementem japońskich wnętrz. W oknach można zawiesić rolety, zupełnie gładkie lub wykonane z bambusowych patyczków.

 

czarny dywan w sypialni
Źródło zdjęcia: teppi24.pl/dywany-czarne

 

Urządzając sypialnie przypominającą tą z japońskich miast, trzeba zadbać o każdy szczegół. Obowiązkowym elementem  jest lampa z papieru ryżowego, jak również przesuwane drzwi
z charakterystyczną kratką z listewek. Nie może zabraknąć również charakterystycznych japońskich grafik oraz takich gadżetów jak misy czy wazy, jednak tutaj bardzo ważny jest umiar. Tak naprawdę wystarczą dwa czy trzy drobiazgi by nadać wnętrzu japońskiego charakteru. Tak urządzona sypialnia jest pełna klasy i stonowanej elegancji. To wnętrze,
w którym chce się przebywać.

 

Cegła we wnętrzu

W ostatnim czasie cegła we wnętrzu święci triumfy popularności i w sumie trudno się temu dziwić, gdyż  jej naturalna struktura pasuje do wielu aranżacji. Jednak nim zdecydujemy się na skorzystanie z uroku jaki niesie ze sobą cegła warto odpowiedzieć sobie na pytania, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania oraz co zrobić, by rozwiązanie to przyniosło oczekiwany efekt.

Najłatwiej mają mieszkańcy starych kamienic, tam wystarczy umiejętnie usunąć tynk, a potem za pomocą szczotki wydobyć piękno ściany z cegły, którą oczywiście należy odpowiednio zaimpregnować. Natomiast mieszkańcy nowych osiedli albo domów z wielkiej płyty mogą stworzyć ceglaną ścian korzystając z dostępnych na rynku cegieł ceramicznych czy cementowych. Niestety rozwiązanie to ma wadę, gdyż konstrukcja jest dość ciężka i nie zawsze odpowiednia do wytrzymałości stropu, szczególnie w małych pomieszczeniach. W takim wypadku można prawdziwą cegłę zastąpić płytkami klinkierowymi, które doskonale ją imitują lub ewentualnie wykorzystać cegłę pozyskaną z rozbiórek.

Możliwości wykorzystania cegły jest naprawdę wiele. Dobrze wygląda jako tło np. kuchennych mebli czy komody w salonie, może być ścianką działową czy obudową wnęki albo kominka. Takie konstrukcje można pozostawić w naturalnym kolorze lub pomalować, zachowując strukturę. Ciekawie wyglądają wszelkiego rodzaju odcienie szarości, biel, ale także intensywna czerwień. Bez względu na to jakie rozwiązanie zostanie zastosowane, aranżując wnętrze, warto pamiętać, że ściany i dekoracje z cegieł koncertują uwagę i to one są centrum, wokół którego należy dopasować całość wystroju.

Zalety i wady ścian z cegły

Cegła to materiał trwały i wytrzymały, która w czystej postaci wygląda ciekawie nadając wnętrza specyficzny klimat. Jest oporna na czynniki zewnętrzna jak i uszkodzenia mechaniczne.  Pasuje w nowoczesnych aranżacjach jak i klasycznych stylizacjach. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania to trzeba pamiętać, że cegła jest dość ciężka, oraz sprawia wrażenie, że pomieszczenie wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Własnoręczne dekoracje ze starych materiałów

Nic tak pięknie nie zdobi mieszkania jak własnoręcznie wykonane dekoracje, To rzeczy, które mają duszę i dlatego są tak piękne, gdyż w  ich wykonanie włożono serce. Sposobem na efektowne i tanie dekoracje są materiały, które z pozoru mogą wydać się bezużyteczne. Warto wykorzystać ich walory i dać im drugie życie, a jednocześnie stworzyć wnętrze pełne pasji i pozytywnej energii. Rękodzieło jest obecnie w modzie!

Wykorzystując stare bluzki i spodnie, które od lat zalegają w szafie można stworzyć prawdziwe arcydzieła sztuki w postaci tzw. „otulaczy” na świeczniki, kubki, a nawet doniczki. Doskonale do tego celu nadaje się również stara pościel ozdobiona przeróżnymi lambrekinami czy ozdobnymi wstawkami.

Stara serwatka z szafy babci, gdy umieścimy ją w efektownej ramce, może stanowić ciekawą i oryginalną ozdobę ściany doskonale komponując się z domową galerią zdjęć.

Również stare nieużywane firanki mogą mieć wiele zastosowań. Bardzo dobrze będą prezentować się jako oryginalny abażur, czy dekoracyjny element poszewki na poduszkę. Funkcje poszewek na poduszek dobrze spełnią stare zasłony. W tej roli sprawdzą się również stare swetry o ciekawym splocie.

Zasłony mogą być również wykorzystane jako obrus na duży stół. Ciekawa kolorystyka czy faktura zachwyci wszystkich gości. Natomiast aby nie wyrzucać poplamionego obrusu można dać mu drugą szansę, tworząc z niego ozdobne serwetki.

Dużą kreatywnością można wykazać się tworząc ozdoby do dziecięcego pokoju. Szyjąc maskotki, pacynki czy kolorowe literki, które ozdobią ściany. Tkaniny są miękkie i przytulne, dlatego doceni je każdy maluch.

Sprawdzonym i zawsze na czasie pomysłem, jak wykorzystać różnego rodzaju materiały są różnego rodzaju patchworki. Kawałki materiałów zszyte ze sobą tworzą nową jakość i odpowiednio uformowane, są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych narzut czy koca. Patchworki to również pomysł na kuchenny obrus czy makatkę na ścianę.

Warto odkryć w sobie pasję tworzenia i sprawić by wnętrza, w których się przebywa były jedyne i niepowtarzalne, by miało swój klimat.

Artykuł przygotowany przez firmę Teppi, która prowadzi sklep internetowy z dywanami Teppi24.pl.