Konto dla młodzieży – kto może z niego korzystać i na jakich zasadach?

Dla nastolatka korzystanie z karty bankowej rodzica może być kłopotliwe, ponieważ młody człowiek za każdym razem będzie musiał pytać się opiekuna, o zgodę na wybranie określonej kwoty. W takim wypadku można rozważyć otwarcie dziecku konta w banku, by mogło samodzielnie zarządzać swoimi finansami. A kiedy najlepiej założyć konto dla młodzieży?

Kiedy można założyć dziecku konto bankowe?

Oferta większości banków jest skierowana do dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia. Ponieważ dzieci młodsze nie mają zdolności do czynności prawnych, a dzieci starsze mogą już same decydować o sobie i swoich wydatkach. Poza tym rodzice mogą także otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka i to niezależnie od jego wieku, jednak wówczas to oni będą takim kontem zarządzać. Oczywiście o tym, kiedy dziecko będzie gotowe by wziąć odpowiedzialność za swoje oszczędności, powinni decydować rodzice. W tym celu warto się przyjrzeć temu, jak nastolatek dysponuje gotówką, a następnie można z nim porozmawiać o podstawowych zasadach planowania wydatków.

Jak otworzyć konto dla młodzieży?

Założenie konta dla nastolatka zwykle nie jest trudne, a większość banków umożliwia sprawne otwieranie konta przez Internet za pośrednictwem dedykowanej aplikacji bankowej. Chcąc założyć nowe konto dla dziecka, wystarczy jedynie przygotować dokument tożsamości rodzica oraz dokument tożsamości dziecka. W przypadku dziecka akceptowane są takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • legitymacja szkolna,
  • paszport.

Następnie trzeba wypełnić wniosek, a bank w przeciągu kilku dni prześle na wskazany adres kartę debetową. Co ważne rodzicom zostanie również udostępniona funkcja podglądu konta dziecka, żeby mogli nadzorować to, w jaki sposób ich pociecha korzysta z pieniędzy. Gdy nastolatek nauczy się już odkładać część pieniędzy na przyszłe wydatki, wtedy można pomyśleć o tym, by dodatkowo założyć mu konto oszczędnościowe dla dziecka z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Co można zyskać, zakładając dziecku konto dla młodzieży?

Współcześnie bardzo wiele spraw zarówno prywatnych, jak i urzędowych można załatwić, korzystając z bankowości internetowej. Dlatego im szybciej rodzice nauczą dziecko obsługiwać konto online, tym lepiej ich pociecha będzie zarządzała pieniędzmi w dorosłym życiu. Poza tym posiadanie własnego konta to świetna lekcja samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Co więcej, nauka oszczędzania sprawi, że dziecko będzie szanowało pieniądze i umiało z wyprzedzeniem planować swoje wydatki. Jest to również dobry pretekst, by zwrócić dziecku uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem i właściwym przechowywaniem wrażliwych danych takich jak, chociażby login i hasło do konta. Ponadto nowoczesne konto dla młodzieży jest zwolnione z większości tradycyjnych opłat bankowych, przez co rodzice nie muszą się martwić, że otwierając takie konto, narażą się na dodatkowe koszty.

Rodzice poprzez założenie dziecku konta w banku dadzą mu również do zrozumienia, że jest osobą dojrzałą i godną zaufania, a to może znacząco wzmocnić samoocenę młodego człowieka. Dlatego mając w domu nastolatka, zdecydowanie warto pomyśleć o otwarciu specjalnego konta bankowego dedykowanego młodzieży.