Lampa sufitowa – czym kierować się przy jej wyborze? Poznaj wskazówki ekspertów

W każdym pomieszczeniu trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Pełni ono we wnętrzu kilka istotnych funkcji. Zapewnia komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków i nadaje aranżacji wyjątkowy charakter. Najważniejsze są w tym przypadku lampy sufitowe. Czym należy się kierować przy ich zakupie, aby nie popełnić błędu? Czytaj dalej i poznaj wskazówki ekspertów.

Dlaczego lampa sufitowa jest tak istotna?

Lampy sufitowe są przede wszystkim oświetleniem głównym. Ich podstawowym zadaniem jest oświetlanie całego pomieszczenia. Przy okazji pełnią też funkcję dekoracyjną. Powinny więc pasować do designu danego wnętrza. Na szczęście wybór na rynku w tym zakresie jest dzisiaj tak szeroki, że nikt nie powinien mieć problemu z zakupem odpowiedniego modelu. Sporo ciekawych lamp sufitowych oferuje np. sklep internetowy https://iluminar.pl/lampy-sufitowe.

Sam design lampy sufitowej to jednak nie wszystko. Podczas jej zakupu trzeba też zwrócić uwagę na inne elementy:

– dopasowanie do wielkości pomieszczenia (do większych wnętrz lepszym wyborem są lampy z kilkoma żarówkami, ewentualnie postawić można na kilka lamp sufitowych jednocześnie),

– wybór kloszy, które nie zasłaniają emitowanego światła,

– objęcie strumieniem światła całego pomieszczenia,

– wybór odpowiedniej mocy świetlnej i kolorystyki światła.

Na jaką lampę sufitową warto się zdecydować?

Im większe jest pomieszczenie, tym większą uwagę należy poświęcić wyborowi odpowiedniej lampy sufitowej. W przestronnych salonach prym wiodą na ogół okazałe, poziome żyrandole, które dobrze oświetlają całe wnętrze. Można postawić na modele mocno rozbudowane lub nieco skromniejsze, ale wyposażone w kilka punktów świetlnych. Najwięcej światła przepuszczają klosze szklane – transparentne lub mleczne.

W mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się niedoceniane przez wiele osób plafony. Wcale nie muszą być one nudne. Do wyboru są m.in. modele ozdobione efektownymi kryształkami. Szczególną uwagę warto zwrócić na energooszczędne plafony ledowe. Ich montaż może się opłacić z ekonomicznego punktu widzenia. Prawdziwym hitem na rynku są również nowoczesne reflektory i spoty. Często są to modele ruchome, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki nim można podświetlić wybrane obszary, kierując w ich stronę większą ilość światła.

Mimo wszystko często sama lampa sufitowa to za mało, aby dobrze oświetlić pomieszczenie. Dodatkowo trzeba więc zadbać np. o kinkiety, lampy stojące czy lampki nocne. Tego typu oświetlenie pełni zresztą we wnętrzu nieco inną funkcję. Jego zadaniem jest budowanie odpowiedniego nastroju czy podkreślenie wybranych detali wystroju. Warto przy tym pamiętać, aby wszystkie rodzaje lamp ze sobą dobrze współgrały.