Lampka do czytania – na jaki model warto się zdecydować? Podpowiadamy

Wiele osób lubi spędzać wieczory z książką w dłoni na kanapie lub w łóżku. Jednak, aby w pełni się zrelaksować, a przy tym nie nadwyrężać wzroku, trzeba dodatkowo zainwestować w dobrą lampkę do czytania. Powinna ona dobrze oświetlać otoczenie. Musi być też przyjazna dla oczu i nie może wpływać na nie negatywnie. Na jaki model warto się zatem zdecydować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie cechy powinna mieć dobra lampka do czytania?

Czytanie książek ma być przyjemnością. Nie powinno męczyć czy nadwyrężać wzroku. Jednocześnie wiele osób czas na lekturę ma jedynie wieczorem – tuż przed snem. Jest wtedy dość ciemno i trzeba skorzystać ze sztucznego oświetlenia. Najprostszy wybór to mała lampka do czytania. Warto jednak sprawdzić, jakie są jej parametry techniczne.

Kluczowe znaczenie ma na pewno barwa światła. Niektórzy lubią światło ciepłe, a inni zimne. Warto znaleźć pewnego rodzaju kompromis, wybierając barwę pośrednią. Temperatura barwowa powinna znajdować się w zakresie od 3300 do 5500 K. W przypadku lampek ledowych optymalne są żarówki 5W – około 500 lumenów.

Optymalna odległość między książką i lampką także jest dość istotna. Powinna wynosić od 30 do 40 cm. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się regulowane lampki do czytania i modele, które można przenosić z miejsca na miejsce.

Lampka do czytania z klipsem – czy to dobry wybór?

Na rynku coraz większą popularnością cieszy się niewielka rozmiarowo lampka do czytania z klipsem. Nie trzeba jej bowiem montować na stałe. W każdej chwili można ją przenieść bez problemu w inne miejsce. To dobry wybór dla osób, które poszukują uniwersalnych rozwiązań. Taką lampkę z klipsem zamontować można nie tylko przy łóżku czy kanapie, ale i na biurku lub stoliku kawowym. Sprawdza się ona wszędzie tam, gdzie tradycyjna lampka stojąca jest kiepskim wyborem.

Lampki do czytania z klipsem można zamontować na krawędzi mebla, np. biurka czy półki, w taki sposób, aby nie doszło do ich przewrócenia. Przed laty na rynku królowały standardowe lampki z tradycyjnymi żarówkami. Dzisiaj prym wiodą modele z diodami LED. Lampki z klipsem na ogół mają konstrukcję elastycznego pałąka. W tym przypadku można więc bez problemu wyregulować kąt padania światła.