Najczęstsze awarie samochodowe jesienią

Rozpoczęła się jesień, jest to okres zmiennej pogody, niższych temperatur i stosunkowo dużej wilgoci. Z tego powodu samochód może ulec awarii. Warto więc wiedzieć jakie awarie są najczęściej spotykane jesienią oraz w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. W wielu sytuacjach bardzo pomocna może się okazać pomoc drogowa.

Nadmierna wilgoć w samochodzie

Głównym problemem z jakim samochody spotykają się w okresie jesiennym jest nadmierna wilgoć. Woda może się dostać do samochodu różnymi miejscami, często dostaje się ona przez otwarte okno. Szczególnie na taki problem są narażone osoby, które posiadają szyby otwierane ręcznie. Często są one mniej szczelne, a także zdarza się, że użytkownicy samochodu je niedokładnie dokręcą. Woda, która przedostaje się w ten sposób do samochodu, może się przedostać pod panele drzwi, co może spowodować korozję, a czasem poważniejsze awarie w związku, z którymi przyda się pomoc drogowa Fast Trans.

Jeżeli odpływy znajdujące się w drzwiach są bardziej zapchane, wilgoć może się w nich nagromadzić i uszkodzić poszczególne elementy instalacji. Warto więc dokładnie zapoznać się ze stanem uszczelek w drzwiach i w razie potrzeby je wymienić.

Wilgoć może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z samochodem

Inne przyczyny problemów z wilgocią

Samochody posiadające szyberdach mogą borykać się z problemem przedostawania się wody do wnętrza poprzez górną szybę. Tutaj także winowajcą może być uszkodzona uszczelka. Jeśli rozwinęła się rdza na obrzeżach blachy, sprawa może być bardzo kłopotliwa. Czasem konieczne może się okazać wymienienie całego mechanizmu otwierania dachu.

Problemy mogą się także wiązać z przednią szybą. Jeśli jest ona nieszczelna, a na miejscu styku rozwinęła się rdza, wymiana może być bardzo trudna. Korozja może być przyczyną przeciekania wody do wnętrza pojazdy.

Awarie akumulatora

W okresie jesiennym i zimowym, bardzo częstymi problemami są awarie akumulatora. Pomoc drogowa często jest wzywana właśnie w takich problemach. Akumulatory mogą się one rozładować w wyniku nagłego spadku temperatur. Innym powodem uszkodzenia akumulatora, może być:

  1. zbyt niski poziom elektrolitów,
  2. rdza pojawiająca się na zaciskach,
  3. nieodpowiedni model akumulatora w danym samochodzie,
  4. za wysoka temperatura we wnętrzu lub na zewnątrz samochodu.

Bardzo często akumulator ulega awarii i rozładowaniu, gdy pozostawia się niewyłączone światła, może on ulec zepsuciu także, gdy instalacja elektryczna jest izolowana w zły sposób. W takiej sytuacji może ona pobierać prąd z akumulatora, nawet jeśli silnik i inne urządzenia są wyłączone.

Bardzo często uszkodzony akumulator uniemożliwia dalszą jazdę

Awarie opon

W okresie jesiennym można także doświadczyć mniejszych lub większych problemów z ogumieniem. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych są one narażone na większa eksploatację. Awarie mogą być także związane z:

  • niedopasowaniem modelu opon do felg,
  • zbyt dużym obciążeniem opon,
  • za niskim lub za wysokim ciśnieniem w oponach,
  • przecięciami, ubytkami i przebiciami.

Warto zaznaczyć, że maksymalny czas poruszania się na jednym komplecie opon wysoki mniej więcej 6 lat. Trzeba więc przestrzegać tego okresu, ponieważ jazda na nadmiernie startych oponach, zwłaszcza w okresie jesiennym może być bardzo niebezpieczna.

Problemy z wycieraczkami

Jesienią wycieraczki samochodowe są bardzo mocno eksploatowane. Używa się ich bardzo często, z powodu opadów deszczu, śniegu. Dodatkowo silny wiatr, może negatywnie na nie wpływać. Jeśli wycieraczki zaczynają wydawać niepokojące odgłosy, nie pracują one płynnie, a na szybach pozostają smugi i woda nie jest we właściwy sposób odprowadzana, z pewnością powinno to wzbudzić niepokój kierowców. Warto poddać kontroli wszystkie wycieraczki (także tę tylną) i w razie potrzeby je wymienić. Źle działające wycieraczki w okresie jesiennym, mogą się okazać bardzo niebezpieczne.

Wycieraczki samochodowe powinny działać bez zarzutu, szczególnie w okresie jesiennym

Przygotowanie samochodu do jesieni

Aby w okresie jesiennym uchronić się przed mniej lub bardziej poważnymi awariami samochodowymi, należy odpowiednio przygotować swoje auto do tej wymagającej pory roku. Deszcz, niskie temperatury i wiatr mają naprawdę wielki wpływ na stan auta.

Oprócz wymiany opon na zimowe, a także uzupełnienia płynów eksploatacyjnych, ważne jest także zadbanie o szereg innych kwestii. Przede wszystkim ważne jest sprawdzenie stanu oświetlenia. Należy zwrócić uwagę na stan świateł postojowych, awaryjnych, drogowych oraz przeciwmgielnych tylnych.

Kolejną ważną kwestią jest także dokładne sprawdzenie wycieraczek oraz szczelności szyb. Dzięki temu można mieć pewność, że deszcz nie sprawi żadnych problemów.

Pomoc drogowa Fast – Trans

W przypadku różnych awarii i usterek nieoceniona może się okazać pomoc drogowa. Firma Fast – Trans oferuje między innymi holowanie pojazdów osobowych oraz ciężarowych. Ponadto można tez liczyć na fachowe usługi naprawcze. Mechanicy zatrudnieni przez firmę, są w stanie usunąć wszelkie usterki u zapewnić kompleksową obsługę każdemu klientowi.

Jeżeli problem z samochodem okaże się bardziej złożony i auto wymaga dłuższego pobytu w warsztacie samochodowym, firma Fast – Trans oferuje także możliwość skorzystania z auta zastępczego. W wielu sytuacjach jest to bardzo przydatna usługa.

Jesień to bardzo wymagająca pora roku dla każdego samochodu. Niesprzyjające warunki pogodowe mogą doprowadzić do wielu awarii i problemów technicznych uniemożliwiających dalszą jazdę. Warto odpowiednio przygotować auto do jesieni, a w razie problemów skontaktować się z pomocą drogową.

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Parking pomocy drogowych:
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa: 600 960 987
WWW: pomocdrogowa.w.poznaniu.pl