Nowoczesne karnisze do salonu

Nowoczesne karnisze do salonu

Najmodniejszym trendem w aranżacji wnętrz jest minimalizm. Jeśli chcesz podkreślić wystrój pomieszczenia, wybierz proste dodatki, które dodadzą mu szyku i elegancji. Jedną z propozycji są nowoczesne karnisze. Świetnie sprawdzą się karnisze w odcieniach srebra, złota, bieli lub czerni. Jaki karnisz na okno wybrać, by podkreślić wygląd okna? Czy klasyczne kolory karniszy – czerń i biel – pasują do wszystkiego?

Karnisze do firan

Dobrze dobrane karnisze to dopełnienie stylowego wnętrza. Na rynku możesz znaleźć różnego rodzaju karnisze ozdobne, które są wykonane z takich materiałów jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. W zależności od zastosowanych materiałów karnisze będą miały określone kolory. By wybrać odpowiedni karnisz okienny pod względem kolorystycznym, zastosuj się do zasady kompozycji lub kontrastu. W klasycznych wnętrzach, gdzie królują drewniane elementy, możesz wybrać karnisz złoty lub karnisz srebrny, które nieco odmienią wystrój okien. Z kolei biały karnisz to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą, by był on bardzo dyskretny na tle białej ściany.

Karnisz pojedynczy czy karnisz podwójny?

Przeglądając ofertę sklepów, znajdziesz karnisze z pojedynczym lub podwójnym drążkiem. Jeśli zamierzasz zawiesić jedynie firankę lub zasłonę, wystarczy Ci karnisz minimalistyczny pojedynczy. Z kolei karnisz podwójny świetnie sprawdza się, gdy chcesz zawiesić zarówno zasłony, jak i firanki. Popularnym sposobem wieszania firan i zasłon na wspomnianych karniszach są kółeczka z żabkami zawieszonymi na drążku. Istnieją również tkaniny ze specjalnym tunelem, przez który wystarczy przeciągnąć drążek, jednak należy to zrobić przed przykręceniem go do wsporników. Jeśli masz firany czy zasłony z szelkami, również nakładasz je bezpośrednio na drążek karnisza.

Karnisze metalowe i karnisze drewniane

Jak wybrać karnisz zapewniający komfortowe użytkowanie? Największym powodzeniem cieszą się karnisze metalowe, które mają drążek wykonany głównie lekkiego aluminium. Są wytrzymałe, więc poradzą sobie nawet z cięższymi zasłonami. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ wystarczy przecierać je od czasu do czasu wilgotną ściereczką. Inną opcją jest karnisz drewniany. Najczęściej są to modele z drążkiem z gładkiego drewna, na którym umieszcza się kółka z żabkami. Pamiętaj jednak, że karnisz drewniany musi mieć większą średnicę od metalowego, by zapewnić taką samą wytrzymałość. Poza tym, gdy nie będzie on odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, może niszczeć.

Jaki jeszcze karnisz na okno?

Możesz również wybrać karnisze apartamentowe sufitowe, czyli szynowe z prostokątnym profilem. Są niezwykle eleganckie i dyskretne. Jeśli chcesz, ukryjesz je za maskownicą. Wielbiciele minimalizmu mogą zdecydować się również na karnisze linkowe, składające się z metalowej linki, wsporników i żabek. Najlepiej wieszać na nich lekkie tkaniny, a przy cięższych zastosować specjalne napinacze. Najtańsze, ale też najmniej funkcjonalne, będą karnisze z tworzywa sztucznego, przeznaczone jedynie do lżejszych zasłon i firanek.

Karnisz biały

Gdy w Twoje wnętrze pomalowane jest na jasne odcienie, świetnym wyborem będzie karnisz biały, który stanie się niemalże niewidoczny na tle ściany. Dzięki niemu uzyskasz elegancki, jednolity efekt kolorystyczny. Biała ściana oraz biały karnisz podwójny będą też dobrym tłem do zawieszenia każdego, pod względem estetyki, typu zasłon i firanek. Karnisze w białym kolorze będą doskonale prezentowały się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim, prowansalskim czy minimalistycznym, a także w pomieszczeniach w stylu klasycznym. Będą świetną bazą dla eleganckich firanek.

Karnisz czarny

Z kolei karnisze czarne pozwolą na uzyskanie stylowego kontrastu. Będą dobrze wyglądały we wnętrzach w różnych stylach – od klasycznego po nowoczesny. Karnisze czarne metalowe dopasujesz do przestrzeni, w której znajduje się wiele kolorów, ale również do tych monochromatycznych, ponieważ na tle jednolitej ściany karnisz czarny będzie prezentował się bardzo elegancko. Czerń jest tak uniwersalna i ponadczasowa, że jeśli nie wiesz, jaki kolor karnisza wybrać do wnętrza, postaw właśnie na czarny karnisz.