Opieka nad osobą chorą na Alzhaimera

Mówią, że starość nie radość. Współcześni emeryci starają się żyć pełnią życia – o ile będzie to możliwe. Niekiedy mają oni jednak do czynienia z takimi schorzeniami, że samodzielne funkcjonowanie przestaje być możliwe. W konsekwencji tego, w części lub w pełni stają się oni niezależni od członków swojej rodziny. Jedną z chorób, które mogą powodować taki właśnie stan jest Alzheimer. Jak poradzić sobie z chorym na Alzheimera?

Zaburzenia zdolności komunikacyjnych

Alzheimer to choroba, jakiej obawia się każda osoba. Bez względu na wiek. Jest to bowiem schorzenie, wywołujące nieodwracalne zmiany w mózgu. W konsekwencji z czasem dochodzi do problemów z pamięcią krótkotrwałą, jak również orientacją w czasie i przestrzeni. Dochodzi do coraz częściej występujących zaburzeń zdolności komunikacyjnych. Nie ma tu do czynienia z gwałtownym postępowaniem tej choroby. Alzheimer to trudny przeciwnik, który atakuje z ukrycia. Choroby tej nie można wyleczyć. Można opóźnić jedynie, przy pomocy środków farmakologicznych, jej efekty.

Postępowanie z osobami chorymi

Warto przygotować się do tego, że z czasem będzie coraz gorzej. Nie jest tu mowa o wczesnym stadium choroby, gdzie zaniki pamięci występują rzadko. Wręcz można powiedzieć, że zapominalstwo zwala się na karb podeszłego wieku. Ot, ktoś zapomniał, co miał powiedzieć, co miał zrobić, gdzie się udać – nic takiego. Przecież w końcu i tak się to wykonało – tylko w nieco późniejszym czasie. Na tym etapie choroby coraz więcej osób nawet nie wie, że ma do czynienia z tak postępującym schorzeniem.

Te zaniki pamięci będą jednak coraz częstsze. To znak, że coś dzieje się z organizmem człowieka. Po otrzymaniu diagnozy, bliscy chorego muszą dowiedzieć się, jak powinni postępować z chorym. Sama diagnoza może brzmieć jak wyrok, dlatego najbliżsi powinni być wsparciem w tych ciężkich chwilach.

Osoby sprawujące opiekę nad osobami chorymi, powinny zwracać uwagę m.in. na ton swojej wypowiedzi. Otóż nie może brzmieć w nich nutka rozkazującego głosu. Wszystko trzeba wymawiać głosem łagodnym. Tak, jakby ktoś komunikował się z dzieckiem. Nie można zapomnieć o szacunku. Używanie takich słów, jak „proszę”, „dziękuje”, „przepraszam”, pomoże ocieplić nieco atmosferę. Ważna jest nie tylko komunikacja werbalna, ale również niewerbalna. Chorzy na Alzheimera będą bacznie zwracali uwagę na mimikę twarzy, jak również gesty wykonywane podczas przekazywania poszczególnych komunikatów.

Opiekunowie muszą nauczyć się również być cierpliwi. W szczególności, że choroba z czasem będzie postępować jeszcze mocniej.

Opieka nad chorymi na Alzheimera

Nie ma co ukrywać, ale opieka nad takimi pacjentami z czasem będzie wymagała absolutnego poświęcenia całościowej uwagi. Mowa tutaj o stałej obecności 24/7. Czy można sobie na coś takiego pozwolić? Zdecydowana większość osób ma ogromny dylemat, ponieważ mają oni również swoje obowiązki na głowie.

Dlatego nie będzie nic złego w tym, jeżeli taka osoba zostanie umieszczona w specjalistycznej placówce. Tym miejscem jest dom opieki Poznań. To właśnie w takich miejscach osoby starsze, zmagające się z postępującym Alzheimerem, mają całodobową opiekę. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się tym, że stanie się coś złego. Opieka sprawowana jest przez wykwalifikowany personel, który na co dzień ma do czynienia z takimi właśnie przypadkami. Może ciężko będzie rozstać się z dziadkami, rodzicami, ale trzeba sobie uświadomić, że będzie to dla ich dobra. W takim miejscu zadbają o seniorów, dbając m.in. o ich codzienną aktywizację.