Planujesz zakup mieszkania w Poznaniu? Sprawdź, jak wybrać dewelopera

Chcesz kupić mieszkanie lub apartament w Poznaniu? Zastanawiasz się, jakie aspekty są ważne przy tak poważnej inwestycji? Oczywiście metraż, cena, czy lokalizacje to podstawa, jednak szykując się na taki wydatek, należy również sprawdzić dewelopera. Ma to istotne znacznie, jeśli chcesz mieć pewność, że inwestycja zostanie porządnie zrealizowana i to w zakładanym czasie. Jak więc wybrać dewelopera planując zakup mieszkania w Poznaniu?

Sprawdź podstawowe dane firmy dostępne w KRS

Wybór odpowiedniego dewelopera przy zakupie domu ma istotny wpływ na jakość inwestycji oraz Twoje zadowolenie. Dlatego dokładne sprawdzenie firmy, od której chcesz kupić mieszkanie, jest niezwykle istotne, by nie stracić zainwestowanych pieniędzy.

Na początku należy przejrzeć informacje podstawowe takie jak KRS, NIP czy Regon, a także adres siedziby. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że nie jest to żadna fikcyjna firma widmo.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości, możesz również poprosić o dostęp do raportów finansowych. Jednak w przypadku dużych firm deweloperskich z wieloletnim doświadczeniem, nie jest to zazwyczaj potrzebne.

Zbadaj staż i poprzednie inwestycje dewelopera

Długi staż na rynku deweloperskim świadczy o doświadczeniu i umiejętnościach radzenia sobie przy zmiennych kursach na rynku nieruchomości. To również wskazówka, że deweloper posiada też sprawdzonych dostawców i pracowników.

Nie tylko lata na rynku nieruchomości mają znaczenie, lecz także zrealizowane inwestycje. Jak wiele obiektów firma ma w swojej historii, czy są to tylko realizacje mieszkaniowe, czy też obiekty użyteczności publicznej, czy biurowce. Im większa różnorodność realizowanych budów, tym większa wiedza i doświadczenie firmy.

Firma deweloperska nie musi działać tylko lokalnie. Inwestycje w innych dużych miastach świadczą o znajomości potrzeb mieszkańców z różnych miast. Firma Agrobex solidny deweloper z Poznania posiada liczne realizacje nie tylko mieszkaniowe. W portfolio tej firmy znajdują się również obiekty użyteczności publicznej, centra handlowo-usługowe, placówki dydaktyczne oraz hotele. Deweloper otrzymał również wiele nagród i odznaczeń. No właśnie, a czy to ma znaczenie?

Zobacz, czy firma posiada jakieś nagrody i odznaczenia

Nagrody i wyróżnienia przyznawane firmom deweloperskim poświadczają standard oferowanych przez firmę usług. Oczywiście, każdy deweloper ma inny czas działania na rynku, młodsze firmy budowlane z pewnością tych odznaczeń będą miały mniej, niż te działające od kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. Jednak nawet drobne wyróżnienie świadczy o tym, że firma, choć młoda ma już jakieś znaczenie.

Działający w Polsce deweloperzy mogą liczyć na nagrody i odznaczenia dla firm lokalnych działających w danym województwie, jak i nagrody ogólnopolskie, np. Diamenty miesięcznika Forbes, Nagroda za Najwyższą Jakość w Budownictwie, Deweloper Roku, czy Diament Polskiej Jakości.

Sprawdź, czy firma deweloperskie jest członkiem PZFD

PZFD, czyli Polski Związek Firm Deweloperskich to organizacja, która działa od ponad 20 lat i zrzesza obecnie ponad 300 firm deweloperskich. Certyfikat Jakości Polskiego Związku Firm Deweloperskich jest potwierdzeniem prowadzenia firmy według wysokich standardów przy realizowaniu inwestycji budowlanych, budowie mieszkań, ich sprzedaży oraz zarządzania i administrowania.

Zapoznaj się z opiniami klientów firmy

Na koniec zapoznaj się z opiniami klientów, którzy już są posiadaczami mieszkania od danego dewelopera. W tym celu możesz skorzystać zarówno z opinii umieszczonych w Google, na Facebooku, oraz na różnych forach. W dwóch pierwszych miejscach przejrzysz to w formie, dość krótkich komentarzy, na forach możesz prześledzić dyskusję różnych użytkowników, która bywają naprawdę różne. Na niektórych stronach można również znaleźć informacje dotyczące standardu wykończenia mieszkania, czy najczęstszych usterkach wykończeniowych.

Tak przeprowadzona analiza pomoże Ci rozeznać się w sytuacji i wybrać zaufanego dewelopera w Poznaniu.