Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci z Ukrainy

W ostatnich paru tygodniach w Polsce pojawiło się już kilka milionów uchodźców z Ukrainy, w tym wiele dzieci, które za chwilę trafią do polskich szkół. Mimo że w naszym kraju są bezpieczne, nadal potrzebują wsparcia. Przeżyły trudne chwile i widziały rzeczy, których żaden człowiek, a co dopiero kilkulatek, nie powinien oglądać. Nadal jednak mają w sobie wiele spontaniczności, którą można wykorzystać, zapraszając je do zabawy. Ważne, aby zabawy integracyjne dla dzieci z Ukrainy i Polski bazowały na ich porozumieniu. Poniżej znajduje się kilka propozycji takich rozrywek.

1. Imest

2. Jakim byłbym zwierzęciem?

3. Co czuje? Polskie i ukraińskie dzieci uczą się empatii

4. Jaki on jest?

To tylko kilka propozycji. Więcej pomysłów znajdziesz na https://gamionary.pl/zabawy-integracyjne-dla-dzieci-z-ukrainy/. Dostępne są tam także wskazówki, jak zachowywać się w przypadku bardziej wycofanych ukraińskich dzieci. Publikujemy najciekawsze artykuły i treści ukazujące niełatwe realia.

Imest

To pomysł na ciekawą aktywność, rozpoczynającą bezpłatne zajęcia integracyjne. Zadanie pozwoli dzieciom zapamiętać swoje personalia.

Dzieci siadają w kole. Pierwsze z nich wypowiada głośno swoje imię, pokazując wymyślony gest. Cała grupa powinna ten ruch powtórzyć. Celem gry jest zapamiętanie imion i ułatwienie maluchom rozpoznawania się. Można także zmodyfikować zadanie, zamieniając je na przykład w zajęcia sportowe.

Jakim byłbym zwierzęciem?

Dzieci nadal siedzą w kółku. Każde z nich opowiada, jakim chciałoby być zwierzęciem i dlaczego. Warto zachęcić najmłodszych, by swoją wypowiedź uzasadnili w kilku zdaniach. Uczniowie szkoły podstawowej, zwłaszcza najmłodszych klas, mogą dodatkowo połączyć to zadanie z zajęciami plastycznymi. Zadaniem wspólnej zabawy jest pobudzenie wyobraźni i kształtowanie umiejętności nazywania swoich cech charakteru.

Jeśli ukraińskie dzieci porozumiewają się wyłącznie w języku ukraińskim, można większy nacisk położyć na rysowanie i niewerbalne formy przekazu.

Co czuje? Polskie i ukraińskie dzieci uczą się empatii

To ciekawa zabawa w dużej mierze nakierowana na empatię polskich dzieci i młodzieży. Może pomóc zrozumieć naszym rodakom, z czym mierzy się ich kolega, na przykład poprzez zachęcenie do zastanowienia się, co czuliby w trudnej sytuacji, musząc w kilka chwil zostawić swoich przyjaciół, rodzinę, ulubionego zwierzaka.

Warto używać słownictwa, które nazywa emocje.

Jaki on jest?

To zadanie, w którym bariera językowa, może stanowić niewielką przeszkodę. Wystarczy jednak przyswoić wcześniej kilka podstawowych zwrotów, by bawić się całą grupą.

Dzieci rozpraszają się po sali. Gdy nauczyciel wypowie liczbę konkretnych części ciała – np. cztery kolana – muszą szybko utworzyć odpowiednie grupy i połączyć dane części ciała.