Promienniki podczerwieni jako sposób ogrzewania pomieszczeń oraz powierzchni na zewnątrz. Wykorzystanie ciepła na podczerwień

Aby w swoim domu czuć odpowiedni komfort, musimy zadbać o jego ogrzanie. Ciepło to uczucie, które bezpośrednio kojarzy nam się z przyjemnością, bezpieczeństwem, wygodą. Dlatego tak ważne jest ogrzanie miejsca, w którym mamy zamieszkać. Nie ma nic gorszego, gdy po powrocie do domu w jesienne lub zimowe wieczory, pomieszczenia zieją zimnem, zamiast zapewnić nam temperaturę dostosowaną do naszych potrzeb. Obecnie mamy możliwość wykorzystania technologii, która do ogrzewania pomieszczeń i przestrzeni wokół potrzebuje niewiele czasu i energii. To typ urządzeń zwany promiennikami podczerwieni. Ich użycie pozwala na osiągnięcie wymaganej temperatury w naprawdę krótkim czasie, co więcej przy niewielkim zużyciu mocy.

Zasada działania promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni wykorzystują zasadę działania zwaną ciepłem promieniującym. Jest to forma energii, która przemieszcza się w liniach prostych z jednego punktu do drugiego. Słońce i gwiazdy są przykładami źródeł promieniowania cieplnego.

Ciepło promieniowania nie przenika przez obiekty, lecz przemieszcza się wokół nich. Oznacza to, że można stać w pobliżu promiennika podczerwieni bez odczuwania gorąca, ale ręka będzie gorąca, jeśli położy się ją na promienniku.

Działanie promienników podczerwieni polega na wysyłaniu niewidzialnych fal podczerwonych o częstotliwości, której człowiek nie może zobaczyć ani poczuć. Fale te są pochłaniane przez przedmioty, powodując ich nagrzewanie się, podczas gdy otaczające powietrze pozostaje chłodne.

Najpopularniejszy typ promiennika podczerwieni wykorzystuje element elektryczny zwany emiterem jako źródło promieniowania podczerwonego (IR). Emiter zawiera żarówkę, która emituje światło widzialne i niewidzialne fale podczerwone o długości fali od 0,75 mikrona do 10 mikronów (µm). Fale podczerwone o tych długościach są pochłaniane przez obiekty i zamieniane na energię cieplną.

Gdzie wykorzystuje się promienniki podczerwieni? Urządzenia wykorzystujące promieniowanie jako grzejniki w używane w różnych branżach

Promienniki podczerwieni są stosowane do ogrzewania przedmiotów i osób. Zapewniają one komfort cieplny i bezpieczeństwo w różnych miejscach:

  • placówki medyczne,
  • budynki komercyjne,
  • domy mieszkalne,
  • zakłady przemysłowe.

Elektryczne promienniki to bezpieczny i wydajny sposób ogrzewania przedmiotów i osób. Promienniki podczerwieni wytwarzają ciepło poprzez wysyłanie niewidzialnej wiązki światła podczerwonego ze źródła do obszaru docelowego. Światło podczerwone jest absorbowane przez przedmiot lub ciało, ogrzewając je w trakcie procesu. Ciało ludzkie składa się głównie z wody i szybko absorbuje energię przez powierzchnię skóry. Dzięki temu ogrzewanie podczerwienią jest idealne do ogrzewania ludzi, a także do suszenia mokrej odzieży lub sprzętu po czyszczeniu.

Dlaczego warto stosować promienniki ciepła w swoim domu? Promiennik podczerwieni i jego zalety.

Korzystanie z promienników podczerwieni przynosi wiele korzyści:

Ciepło emitowane przez promiennik podczerwieni jest pochłaniane przez ciało użytkownika, a nie odbijane, jak w przypadku grzejników konwektorowych lub wentylatorowych. Oznacza to, że można go używać w pomieszczeniach, w których nie chcemy dopuścić do przesuszenia i pocenia się, takich jak łazienka czy kuchnia.

Grzejnik ogrzewa przedmioty, a nie powietrze, więc nie wysusza powietrza w domu. Rezultat? Bardziej komfortowa atmosfera dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych (w przeciwieństwie do otwartego ognia) i może być stosowany w miejscach, w których istnieje duże ryzyko pożaru lub poparzenia (np. pod szafkami). Jedynym sposobem poparzenia przez promiennik podczerwieni jest dotknięcie go bezpośrednio ręką lub zapalenie się ubrania (o co nie jest trudno).

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/