Prywatna pożyczka – jak zarobić a nie stracić?

Prywatne pożyczki udzielane pomiędzy osobami prywatnymi stają się coraz popularniejsze i powoli zwracają uwagę banków oraz pozabankowych firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Są tańsze nie tylko od pozabankowych pożyczek bez BIK ale często też od bankowych kredytów gotówkowych. Nie dziwota więc, że chętnych pożyczkobiorców na takie właśnie prywatne pożyczki jest całe mnóstwo.

Z kolei prywatny pożyczkodawca może na inwestycji pożyczkowej zarobić kilka razy tyle co da mu lokata terminowa w banku albo konto oszczędnościowe na którym trzymałby zdeponowane te swoje oszczędności.

Prywatne pożyczki są więc ciekawą alternatywą inwestycyjną i w stosunku do lokat i także w stosunku do funduszy inwestycyjnych. Istnieje jednak ryzyko takie, że pożyczkobiorca nie zwróci w terminie pożyczonych mu pieniędzy. Wtedy zwykle trzeba złożyć w sądzie pozew, poczekać na wydanie przez sąd nakazu zapłaty a następnie jeszcze kilka tygodni zanim otrzymamy z sądu nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności umożliwiającą skierowanie do komornika wniosku o egzekucję należności pożyczkowej. To optymistyczna wersja, ale w grę wchodzi też mniej optymistyczna a mianowicie opcja taka, że pożyczkobiorca wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty aby przeciągnąć sprawę w sądzie. I przeciągnie, o miesiące albo i dłużej.

Aby wykluczyć możliwość zaistnienia tej drugiej opcji, to przed udzieleniem pożyczki udajmy się z pożyczkobiorca do notariusza, by uzyskać od pożyczkobiorcy notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Gdy załatwimy sobie taki dokument, to w przypadku niezwrócenia pożyczki w terminie, możemy szybko skierować do komornika wniosek egzekucyjny, po nadaniu takiemu aktowi klauzuli wykonalności przez sąd. Dłużnik nie ma możliwości wniesienia sprzeciwu na tym etapie, nie jest w stanie pograć na zwłokę w celu opóźnienia wejścia komornika.

Jednak komornik może nie być w stanie wyegzekwować należnych nam pieniędzy jeżeli dłużnik nie ma już żadnego majątku i dochodów albo sprytnie majątek lub dochody ukrywa. Mógł przepisać majątek na kogoś zaufanego, mógł podjąć pracę na czarno albo oficjalnie na minimalnej – wolnej od egzekucji stawce (a więcej zarabia nieoficjalnie). Pożyczkodawca może uniknąć takiej przykrej sytuacji udzielając pożyczki pod zastaw albo pod hipotekę – to dość pewne zabezpieczenia rzeczowe.