Ranking gramofonów – który model wybrać?

Słuchanie muzyki z płyt winylowych to zupełnie inne doświadczenie niż korzystanie z łatwo dostępnych utworów w ramach streamingu. Obcowanie z fizyczną płytą to wartościowa alternatywa, którą docenia coraz więcej osób. Nośniki przeznaczone do odtwarzania na gramofonach mają inne, pełniejsze brzmienie, które doceni czułe ucho audiofila. Chcesz rozkoszować się ulubionymi piosenkami bez zniekształcania ich brzmienia przez cyfrową kompresję? Masz w sobie dusze kolekcjonera? Jeśli tak, to koniecznie musisz zobaczyć nasz ranking gramofonów!

Jak wybrać gramofon? Praktyczne wskazówki

Już sama chęć posiadania gramofonu świadczy o tym, że interesujesz się muzyką i chcesz spróbować czegoś nowego. Warto jednak pamiętać, że rynek tych urządzeń jest bardzo duży. W sklepach można znaleźć sprzęt znacząco różniący się możliwościami. Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz rozglądasz się za sprzętem do odtwarzania winyli?

Po pierwsze zwróć uwagę na rodzaj urządzenia. Można znaleźć zarówno niewielkie gramofony mieszczące się na półce lub niewielkim stoliku, jak również duże konstrukcje wymagające znacznie więcej przestrzeni. Ciekawą kategorią są gramofony walizkowe. Można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce, nie martwiąc się o uszkodzenia mechaniczne podczas transportu.

Warto dokładnie przyjrzeć się także informacjom w specyfikacji. Odnajdziesz tam na przykład możliwe prędkości obrotu talerza. Istotne będzie także to z jakiego materiału wykonano igłę, obudowę oraz pozostałe elementy. Niebagatelne znacznie ma sposób uruchamiania – manualny (dla prawdziwych koneserów) albo automatyczny dla wygodnych.

Warto odnotować, że gramofony mogą mieć dodatkowe funkcje. Czasami nie tylko odtwarzają płyty, ale również łącza się z komputerem przez USB, korzystają z wejścia słuchawkowego, działają jak odtwarzacz multimedialny albo radio FM. Sam zdecyduj, czy chcesz tylko gramofon, czy raczej wielofunkcyjny sprzęt.

Jaki gramofon kupić? Ranking urządzeń

Biorąc pod uwagę możliwości techniczne, ceny i opinie użytkowników, przygotowaliśmy listę pięciu polecanych gramofonów. Sprawdź, która propozycja z rankingu najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby.

  • Gramofon AUDIO-TECHNICA AT-LP60XUSB – elegancki gramofon w obudowie w kolorze stalowym z pokrywą chroniącą przed kurzem. Wyposażony w łącze USB, dzięki czemu połączy się z komputerem. Sterowanie odbywa się w zautomatyzowany sposó
  • Gramofon LENCO LS-50WD – to propozycja dla tych, który lubią jasne drewno. Podobnie jak wcześniej opisany model ma USB i pokrywę. Dźwięk płynie z dwóch wbudowanych głośnikó
  • Gramofon VICTROLA VTA-270B-ESP – urządzenie o wyglądzie retro, w którym drzemią duże możliwości. Dysponuje trzystopniową regulacją prędkości. Nie tylko odtwarza płyty gramofonowe. Ma także napęd CD, możliwość odtwarzania plików przesyłanych bezprzewodowo przez Bluetooth, korzystania z radia i podłączenia słuchawek, dzięki gniazdu jack. Uruchomienie gramofonu odbywa się manualnie.
  • Gramofon LENCO TT-116GY – czwarta propozycja to typowy gramofon walizkowy o niewielkim rozmiarze. Umożliwia strumieniowe przesyłanie ulubionych utworów do wbudowanych głośników za pomocą telefonu lub tabletu. Możesz do niego podłączyć USB, żeby zgrywać pliki muzyczne.
  • Gramofon DENON DP-400 – ostatnie polecane urządzenie pochodzi od cenionej firmy Denon. Ma czujnik kontroli prędkości i ramię z funkcją automatycznego podnoszenia. Ze względu na minimalistyczny design będzie świetnie pasować do minimalistycznych wnętrz.

Odkryj najlepsze gramofony w sklepie MediaMarkt! Porównaj ich specyfikację, ale zajrzyj też do sekcji opinii. To wartościowe informacje o tym, jak urządzenie, które przypadło ci do gustu, sprawdza się na co dzień.