Rekuperacja a świeże powietrze w mieszkaniu

Współczesna technologia daje szereg nowych możliwości, które to wyznaczają wysoki standard w budownictwie. Jednym z bardzo korzystnych rozwiązań jest rekuperacja, a więc system odzyskiwania ciepła. Czym jest rekuperacja oraz w jaki sposób działa?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to nic innego jak energooszczędna wentylacja pomieszczeń, która opiera się na wymianie zużytego już powietrza na nowe. Do działania wentylacji mechanicznej niezbędne jest zainstalowanie w domu urządzenia zwanego rekuperatorem.

Zasada działania rekuperacji polega na tym, że system dostarcza świeże powietrze z zewnątrz i jednocześnie wyciąga z wnętrza to, które jest już zanieczyszczone. Nawiewane powietrze jest bardzo dobrze filtrowane. Umieszczone w rekuperatorze filtry doskonale zatrzymują znaczną część zanieczyszczeń.

Rekuperacja – w nowoczesnym budownictwie a istotne korzyści

Obecnie na montaż rekuperacji decyduje się mnóstwo właścicieli nowoczesnych budynków. I nic w tym dziwnego, gdyż montaż tego systemu generuje mnóstwo oszczędności. W sezonie grzewczym zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego i następuje odzysk ciepła z rekuperacji. Dzięki temu oszczędność na ogrzewaniu może wynieść nawet 30 procent.

Istotną zaletą rekuperacji jest również możliwość oddychania świeżym oraz dobrze filtrowanym powietrzem, niezależnie od pory roku. Powietrze w każdym mieszkaniu wyposażonym w ten nowoczesny system jest świeże przez całą dobę oraz w każdym pomieszczeniu. Wymiana powietrza odbywa się nieustannie, zatem wszystkie nieprzyjemne zapachy są usuwane na bieżąco.

Zamontowany rekuperator nieustannie wymienia powietrze, dzieci czemu w mieszkaniu utrzymuje się właściwy poziom wilgoci. Jest ono zatem skutecznie chronione przed pleśnią grzybem.

Rekuperacja jest nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z alergią np. na pyłki roślin. Posiadając taki system nie trzeba otwierać okien, aby móc cieszyć się czystym oraz świeżym powietrzem.

Jak przebiega montaż systemu rekuperacji?

Montaż polega na zainstalowaniu rekuperatora i przeprowadzeniu specjalnych kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach. Trasa tej instalacji jest uzależniona od rodzaju oraz stanu instalacji danego obiektu.

Ważne jest aby decyzja o zamontowaniu rekuperacji została podjęta już na etapie wykonywania projektu domu. Ostatecznie o wyposażeniu budynku w rekuperację należy zadecydować wówczas, gdy znajduje się on w stanie surowym zamkniętym, zanim we wnętrzu zostaną położone tynki. Niemniej montaż tego systemu jest możliwy również wtedy, gdy dom jest zamieszkany, ale wówczas konieczne jest wykonanie remontu.

Rekuperację można zamontować w każdym budynku tradycyjnym, energooszczędnym oraz pasywnym, zarówno w domu jednorodzinnym, jak i bloku mieszkalnym czy lokalu użyteczności publicznej.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907

ul. Leśna 12;

42-165 Lipie k/Częstochowy