Rodzaje subtarczy w zegarku

Minimaliści preferują zegarki o prostych, gładkich tarczach, natomiast miłośnicy funkcjonalnych gadżetów wybierają czasomierze z licznymi subtarczami. To miniaturowe tarcze, które zawierają dodatkowe informacje dla właściciela zegarka. Stanowią one cenne udogodnienie w szczególności w przypadku zegarków sportowych, jakie nosi się na co dzień. Oprócz określonego designu zapewniają czasomierzowi liczne, dodatkowe funkcje. Jakie wobec tego subtarcze są najczęściej spotykane w zegarkach?

Subtarcza chronografu

Zegarki na rękę z chronografem (stoperem) do dziś są uznawane za czasomierze najwyższej jakości. Dysponują one oddzielnymi subtarczami, które umożliwiają pomiar czasu z dokładnością do 1/10 sekundy. Taką funkcją dysponują na przykład eleganckie zegarki Festina ze wskazówką sekundową. Sygnowane przez markę chronografy są idealne dla sportowców, którym zależy na jak najdokładniejszym, samodzielnym pomiarze czasu. Mogą korzystać z nich także lekarze albo fani motoryzacji.

Wskaźnik fazy Księżyca

Zegarki o bogatym designie często zawierają subtarcze odpowiedzialne za pokazywanie aktualnej fazy Księżyca. W ich przypadku postanowiono na obrazowanie graficzne – obrazek Księżyca stopniowo przesuwa się po tarczy. Dzięki temu można zaobserwować wszystkie fazy księżyca: w nowiu, pierwszej kwadrze, pełni oraz ostatniej kwadrze. Tego rodzaju informacje przydadzą się między innymi osobom zainteresowanym myślistwem, żeglarstwem oraz botaniką. Oprócz właściwości informacyjnych taka subtarcza zapewnia również ciekawy efekt wizualny.

Godzina w innej strefie czasowej

Dla osób, które często podróżują po najdalszych zakątkach świata, dobry wybór mogą stanowić sportowe zegarki z funkcją GMT. Posiadają one subtarcze wskazujące aktualną godzinę w drugiej strefie czasowej. Takie czasomierze mogą przypaść do gustu w szczególności osobom często latającym samolotami, na przykład stewardessom lub businessmenom. Udzielają informacji o czasie w sytuacjach, gdy zawodzi smartfon.

Wskaźnik rezerwy chodu

Mechaniczne zegarki nakręcane często mają subtarcze o francuskojęzycznej nazwie „reserve de marche”. Oznacza ona wskaźnik rezerwy chodu, czyli czasu pozostałego do momentu, w którym zegarek przestanie działać. Wskaźnik rezerwy chodu jest bardzo przydatny, ponieważ informuje właściciela zegarka o tym, że niedługo trzeba będzie nakręcić czasomierz. Można zrobić to z bezpiecznym wyprzedzeniem czasowym. Minimalizuje zatem ryzyko sytuacji, w której spogląda się na już rozładowany zegarek.

Subtarcza z dniem tygodnia

Eleganckie, sportowe czasomierze często zawierają na swojej głównej tarczy mini tarczę z informacją o danym dniu tygodnia. Taka informacja przyda się na przykład na wakacjach, gdy traci się poczucie czasu. Zwykle jest to skrót anglojęzycznej nazwy dnia tygodnia, ponieważ takie oznaczenie zajmuje jak najmniej miejsca. Subtarcza z dniem tygodnia to często spotykany element w zegarkach marki Festina. Niektóre czasomierze oprócz dnia tygodnia wskazują także na przypisaną mu datę. Wówczas mowa o zegarku z subtarczą w postaci datownika.