Rozwód krótko po ślubie – czy jest możliwy?

Niestety nie każde małżeństwo jest udane. Czasem już krótko po ślubie okazuje się, że decyzja o małżeństwie była niewłaściwa. Jednak czy jest wtedy możliwe otrzymanie rozwodu? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.

Zasady dotyczące rozwodów

Polskie prawo określa dosyć jasne zasady w kwestii tego, kiedy możliwe jest otrzymanie rozwodu. Aby prawne rozwiązanie małżeństwa było możliwe pomiędzy partnerami musi dojść do całkowitego i trwałego rozpadu pożycia. Teoretycznie wydaje się to mało prawdopodobne po kilku tygodniach czy nawet miesiącach małżeństwa. W rzeczywistości jednak takie sytuacje się zdarzają. Zdrada czy agresja to przykłady argumentów wystarczających do stwierdzenia przez sąd, że doszło do trwałego rozpadu małżeństwa.

Warto w tym miejscu jednoznacznie zaznaczyć, że prawo nie określa, po jakim czasie od zawarcia małżeństwa można uznać jego trwały rozpad. Teoretycznie może się to stać natychmiast. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Niemniej pewne ograniczenia wynikają z kwestii technicznych. Otóż rozwodu może udzielić tylko i wyłącznie sąd. Natomiast na rozprawy sądowe zawsze trzeba nieco poczekać. Dlatego choć pozew rozwodowy można złożyć nawet na drugi dzień po zawarciu związku małżeńskiego, nie ma co liczyć, że zostanie on od razu rozpatrzony.

Czy prawnik rozwodowy będzie potrzebny?

Zastanawiasz się może, czy prawnik rozwodowy jest potrzebny do uzyskania rozwodu niedługo po ślubie. Jeśli małżonkowie są całkowicie zgodni, że należy rozwiązać małżeństwo, być może obejdzie się bez niego. Jednak trzeba pamiętać, że młodzi małżonkowie często nie znają się jeszcze dostatecznie i nie łączy ich na tyle bliska więź, aby wszelkimi sposobami próbowali znaleźć rozwiązania optymalne dla obu stron.

Co więcej, sąd również nie będzie się spieszył z udzieleniem rozwodu parze, która niedawno wzięła ślub. Niewątpliwie zatem pomoc prawnika rozwodowego może być bardzo pomocna. Przede wszystkim zdecydowanie przyspieszy on przeprowadzenie całego procesu.