Skup aut używanych – ile można zarobić?

Decyzja o sprzedaży samochodu wiąże się z wyborem konkretnego sposobu na pozbycie się go. Może się to odbywać na kilka sposobów – można wystawić ogłoszenie w Internecie, w lokalnej gazecie lub zapoczątkować pocztę pantoflową i czekać na ewentualne zgłoszenia. Jeszcze jedną, przez wielu uważaną za najlepszą dostępną metodę jest skup samochodów. Co to jest? Jak wygląda zapłata za sprzedany pojazd w takim skupie?

Skup samochodów

Skup zajmuje się nabywaniem samochodów używanych, poszukiwaniem dla nich nowego nabywcy lub wydobywaniem z nich części, które nadają się do sprzedaży i dalszej eksploatacji. Skup sam jest klientem, który nabywa samochód od fizycznej osoby. Firmy skupujące pojazdy odkupują je od klientów od ręki, dlatego nie ma potrzeby wystawiania ogłoszeń i czekania na klientów. Zapłata odbywa się natychmiastowo, więc to idealny sposób dla osób, którym zależy na szybkiej i sprawnej sprzedaży auta.

Wycena samochodu

Po skontaktowaniu się ze skupem, do klienta przyjeżdża pracownik auto skupu, czyli fachowiec bardzo dobrze znający się na branży motoryzacyjnej. Dokonuje on wnikliwych oględzin i analizy samochodu. Na jej podstawie wycenia wartość sprzedawanego pojazdu. Dodatkowo pracownik skupu doskonale zdaje sobie sprawę z tego co zostało w aucie zrobione i ile to kosztowało – to również ma wpływ na to ile zaproponuje skup.

Co wpływa na cenę samochodu?

Głównym czynnikiem przy wycenie auta przez skup samochodów jest jego stan techniczny. Duży przebieg, uszkodzony silnik, niezadbane wnętrze, poważny wypadek – to wszystko zaniża wartość pojazdu. Mniej pieniędzy możemy się spodziewać także za auta sprowadzane zza granicy lub te z niejasną historią serwisową. Dużą rolę odgrywa też rocznik – im młodszy samochód, tym większa cena. Kwotę podnosi również udokumentowana historia serwisowania. Plusem jest posiadanie dokumentacji ze stacji kontroli pojazdów, dotycząca aktualnego stanu samochodu. Znaczenie ma oczywiście bogate i zadbane, sprawne wyposażenie, np. poduszki powietrzne, klimatyzacja itp. Samochody z małym przebiegiem cieszą się dużym uznaniem i łatwiej jest je sprzedać za wyższą cenę. Warto pamiętać, że każda stłuczka obniża wartość samochodu.

Ile można dostać pieniędzy za sprzedaż w skupie?

Jeśli samochód jest w bardzo dobrym stanie blacharsko-lakierniczym, jego środek jest zadbany i w całkowicie sprawny technicznie, możemy spodziewać się dobrej i korzystnej wyceny. Najczęściej w przypadku jeśli samochód nie wymaga żadnego wkładu finansowego, pracownik skupu samochodów zaproponuje 70-80% jego realnej wartości. Skupy samochodów utrzymują się z prowizji pomiędzy skupem samochodu, a jego późniejszą sprzedażą.