Kuny, łasice czy szczury to niewielkie zwierzęta, które potrafią powodować poważne szkody. Przegryzają przewody elektryczne i hydrauliczne w samochodach, niszczą instalacje na poddaszach, hałasują i brudzą. Odstraszanie gryzoni bywa kłopotliwe, dostępne środki nie dają całkowitej gwarancji skuteczności, jednak pozostawienie gryzoni samym sobie tylko zwiększy straty. Jak odstraszyć kuny i inne gryzonie od samochodu, poddasza lub magazynu?
Metody odstraszania gryzoni
Kuny, łasice czy tchórze, zamieszkujące strychy, poddasza, magazyny lub wchodzące pod maskę samochodu, stanowią prawdziwe utrapienie. Chociaż wyglądają naprawdę przyjaźnie, potrafią zrujnować instalację elektryczną auta w jedną noc. Ich pozbycie się może być trudne, jednak nie ma sensu liczyć, że te terytorialne gryzonie same się wyniosą.
Do jednych z częściej stosowanych metod odstraszania gryzoni należą:
- Substancje chemiczne o zapachu nietolerowanym przez szkodniki. Mogą mieć postać płynów, sprayów lub kostek zapachowych. Zazwyczaj bardziej skuteczne w niewielkich pomieszczeniach niż na dużych, otwartych powierzchniach, gdzie zapachy szybko wietrzeją, a ich stężenie jest niewystarczające.
- Żywołapka – pułapka, do której należy zwabić zwierzę za pomocą odpowiedniej przynęty. Mechanizm pułapki powoduje zatrzaśnięcie gryzonia w środku. Metoda jest całkowicie humanitarna, zwierzę nie ginie, trzeba je więc wypuścić w jakimś oddalonym miejscu. Niestety, złapanie w pułapkę jednej kuny nie zabezpiecza przed pojawieniem się kolejnej.
- Elektroniczne urządzenie emitujące sygnał ultradźwiękowy, działające odstraszająco na małe gryzonie, w wersji mobilnej, zasilane z akumulatora lub sieciowe do użytku stacjonarnego.
Zalety elektronicznych odstraszaczy gryzoni
Elektroniczny odstraszacz na kuny to urządzenie emitujące sygnał dźwiękowy o częstotliwości słyszalnej lub ultradźwiękowej, działający drażniąco i odstraszająco na małe gryzonie. Odstraszacze produkowane są zarówno w wersji mobilnej, odpowiedniej do zamontowania w samochodach oraz stacjonarnej, z zasilaniem sieciowym. Niezależnie od modelu, urządzenia takie:
- skutecznie odstraszają niewielkie gryzonie przed osiedleniem się na chronionym przez urządzenie terenie;
- są całkowicie bezpieczne dla ludzi oraz innych zwierząt;
- nie powodują śmierci gryzoni, a jedynie zniechęcają je do zasiedlenia:
- są łatwe w montażu;
- stanowią skuteczną profilaktykę przed pojawieniem się gryzoni, zanim jeszcze dojdzie do spowodowania przez nie szkód.
Podobnie jak inne metody odstraszania kun, odstraszacze akustyczne nie dają pełnej gwarancji skuteczności. Zachowania zwierząt nie są w pełni przewidywalne, zwłaszcza w okresie godowym. Potwierdzono jednak naukowo, że dźwięki lub ultradźwięki emitowane przez urządzenie są dla małych gryzoni na tyle nieprzyjemne, że często zniechęcają je do osiedlenia się w pobliżu.
Zastosowanie odstraszaczy ultradźwiękowych
Odstraszacze akustyczne mogą być stosowane w pomieszczeniach, takich jak hale magazynowe, strychy, poddasza czy garaże. Sprawdzą się również w wersji mobilnej do montowania pod maską samochodu. Urządzenia dostępne są w wersji cichej, emitującej dźwięki niesłyszalne dla człowieka, lub głośnej, wydające dźwięk dla nas słyszalny. Wybór odpowiedniego zależy od tego, czy urządzenie ma być użyte w miejscu zamieszkanym przez człowieka, czy może być zasilane sieciowo, czy konieczny jest akumulator/bateria, a także wielkości objętego ochroną obszaru.
~Artykuł sponsorowany