Technologia CNC – wady i zalety


Pojawienie się technologii CNC było absolutnym przełomem przemysłowym. Doprowadziło do modyfikacji maszyn, które od tego czasu wyglądają i działają zupełnie inaczej. Zmiana dotknęła całego przemysłu, a dzisiaj mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie zakładu przemysłowego bez urządzenia typu CNC. Czym jest ta technologia i jakie ma zalety? Jakie są jej wady, jeśli jakieś wystąpią? Wyjaśniamy!

Czym jest cnc?

Być może zastanawiasz się, czym jest i jak działa na przykład pompa chłodziwa CNC, czy też frezarka bądź dowolne inne urządzenie typu CNC. Otóż mowa o urządzeniu sterowanym komputerowo. Innymi słowy, w ten sposób określa się sprzęt przemysłowy wyposażony w mikrokomputer, który umożliwia zaprogramowanie ciągu czynności. Tym samym maszyna niejako sama, bez konieczności interwencji operatora, wykonuje po kolei zadane czynności. Co ważne, nie muszą to być te same czynności. Obecnie możliwe jest programowanie bardzo skomplikowanych kombinacji.

Dlaczego pompa chłodziwa CNC to tak popularne rozwiązanie?

Niewątpliwie sprzęt CNC znacząco usprawnił funkcjonowanie zakładów przemysłowych. Przyczynił się również do oszczędności. Wszystko przez to, że operator nie musi już ręcznie sterować pracą maszyny, która kolejne zadania wykonuje niejako samodzielnie. Sprawia to również, że praca zakładu jest o wiele efektywniejsza. Otóż pompa chłodziwa CNC, podobnie jak każda inna tego typu maszyna, może pracować praktycznie bez przerwy. Natomiast operator musi przecież robić przerwy.

Jakby tego wszystkiego było mało, urządzenia sterowane komputerowo działają bardzo precyzyjnie. Nie ma nawet mowy o porównaniu precyzji tego typu urządzenia z precyzją człowieka.

Czy CNC ma wady?

Pompa chłodziwa CNC, frezarka, czy dowolna inna obrabiarka – są to urządzenia o niepodważalnej jakości i wydajności. Największą wadą w ich przypadku jest stosunkowo wysoka cena. Ponadto przeważnie mowa o sprzęcie o dużych gabarytach. Niemniej w przypadku dużych zakładów przemysłowych koszt zwykle szybko się zwraca, a rozmiar urządzenia nie ma znaczenia.