Egzamin na prawo jazdy to stresujące doświadczenie dla wielu kursantów. Zarówno jego część teoretyczna, jak i praktyczna nie zawsze okazuje się banalnie prosta do przejścia. Także i do tego egzaminu można jednak się naprawdę dobrze przygotować.
Testy na prawo jazdy — jak zdać prawo jazdy w mieście Gniezno?
Aby uzyskać prawo jazdy, musisz zdać najpierw egzamin teoretyczny, a następnie praktyczny. Niestety dla sporej liczby kursantów już przebrnięcie tego pierwszego etapu okazuje się problematyczne. Stres, wątpliwości, brak absolutnej pewności co do odpowiedzi — oto najczęstsze przyczyny niepowodzenia. Jak przekonują twórcy platformy zdamy to, każdy taki egzamin może zdać. To wyłącznie kwestia odpowiednich przygotowań.
Na egzaminie państwowym otrzymujesz 32 pytania. 20 z nich dotyczy ogólnej wiedzy o ruchu drogowym, 12 natomiast zdawanej kategorii ( inna jest pula pytań dla osoby zdającej na prawo jazdy kategorii B, inna natomiast przy egzaminie na kategorię C lub D). Pierwsza grupa pytań (podstawowych) podzielona jest na trzy kategorie ze względu na znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, na które opowiadasz „tak” lub „nie”:
- 10 pytań (3 pkt.) o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 6 pytań (2 pkt.) o średnim znaczeniu,
- 4 pytania (1 pkt.) o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Pytania specjalistyczne również podzielone są na trzy grupy inaczej punktowane, tutaj jednak dokonujesz wyboru spośród odpowiedzi A, B i C:
- 6 pytań (3 pkt.) o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 4 pytania (2 pkt.) o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 pytania (1 pkt.) o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Pytania egzaminacyjne — próbuj do skutku
Przejście egzaminu teoretycznego w zdecydowanej większości zależy od tego, jak opanujesz aktualne pytania. One zmieniają się z czasem — te, które obowiązywały 3-4 lata temu, obecnie uległy już pewnej modyfikacji. Na egzaminie państwowym obowiązuje jednak zamknięta lista pytań, co oznacza, że jeśli opanujesz je wszystkie, test powinieneś rozwiązać bez większego problemu. Obecnie przygotowania do egzaminu na prawo jazdy online dają ogrom możliwości rozwiązywania testów analogicznych do tych, które czekają cię w prawdziwej sali egzaminacyjnej. Podstawowa rada może być więc tylko jedna — rozwiązuj testy. Darmowy test na prawo jazdy pozwoli ci się oswoić z tymi pytaniami, nabrać pewności przy odpowiedziach, zapanować nad listą pytań egzaminacyjnych. Im więcej testów zrobisz, tym większa szansa, że oficjalne pytania egzaminacyjne podczas właściwego testu cię nie zaskoczą. A to właśnie zaskoczenie, niepewność i stres w dużej mierze odpowiadają za niezdane egzaminy na prawo jazdy.
Przygotowania do prawa jazdy – e-booki, tutoriale, testy
Testy na prawo jazdy 2023 warto robić nie tylko z myślą o egzaminie teoretycznym, lecz także i tym praktycznym, który czeka cię w drugiej kolejności. Im więcej czasu poświęcisz nie tylko na same jazdy, lecz również naukę przepisów i analizę trudnych sytuacji drogowych, tym większą pewność siebie zyskasz na drodze. Na egzaminie praktycznym musisz zaś być pewny wykonywanych przez siebie manewrów i poodejmowanych decyzji. Co może pomóc oprócz praktyki jazdy z instruktorem? Z pewnością różnego rodzaju tutoriale nagrane przez doświadczonych instruktorów, e-booki, poradniki, omówienia dyskusyjnych sytuacji drogowych. Podręcznik do prawa jazdy to punkt wyjścia, ale nie warto się na nim zatrzymywać. Nie tylko dla zdanego egzaminu, lecz także dla własnego (i innych) bezpieczeństwa na drodze.