W jakich przypadkach potrzebny jest projekt technologiczny?

Rozmyślacie o założeniu własnej działalności gospodarczej objętej odgórnym nadzorem sanepidu? A może… ostateczna decyzja została już podjęta, lecz nie do końca wiecie, jakie kroki poczynić dalej? Z pomocą przychodzimy my! W dzisiejszym artykule skupimy się na kluczowej z punktu widzenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego kwestii, jaką jest stworzenie projektu technologicznego. Czym jest projekt technologiczny oraz kogo tak naprawdę dotyczy? Zobaczcie sami!

Otwarcie pierwszego biznesu – krok po kroku

Prowadzenie własnej firmy to bez wątpienia świetny pomysł na biznes – oczywiście, o ile doskonale wiecie, z czym to się wiążę. W świetle prawa polskiego należy zarejestrować swoją firmę oraz złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym właśnie formularzu powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące wybranej formy podatkowania oraz nazwa i adres firmy. Dodatkowo należy również złożyć druki ZUA lub ZZA w ZUS-ie, które stanowią zgłoszenie do opłacania składek społecznych i zdrowotnych. Jeżeli natomiast planujecie zatrudnić pracowników, ich również należy zarejestrować w odpowiedniej instytucji publicznej. Sprawa może zacząć się co nieco komplikować, gdy mamy do czynienia z działalnością, która została objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wówczas nie pozostaje wam nic innego, jak zgłosić się do stacji sanepidowskiej oraz wykonać projekt technologiczny…

Projekt technologiczny – czym jest?

Być może część z was miała już na swojej ścieżce zawodowej do czynienia z projektami technologicznymi… Jeżeli nie, to nie problem! Projekt technologiczny to profesjonalnie stworzony dokument będący dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń w lokalu oraz wszelkich znajdujących się tam urządzeń technologicznych. Wykonany zgodnie z wymogami rysunku technicznymi oraz wytycznymi branżowymi powinien przedstawiać procesy technologiczne zachodzące w nowo powstałym lokalu, a jednocześnie stanowić podstawę do dalszych prac. Bez niego nie uzyskacie zgody sanepidu na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Co za tym idzie? Nie wejdziecie na rynek, narażając się przy tym na stratę czasu oraz pieniędzy. Projekt technologiczny to zatem podstawowy element, który przybliży was do otwarcia biznesu. Aby jednak nie natknąć się na potencjalne problemy z jego akceptacją przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Firma Horeca-Design od lat działa na rynku, tworząc profesjonalne projekty technologiczne dla gastronomii, branży hotelarskiej oraz branży beauty. To pozwoli wam uniknąć kosztownych błędów!

Kiedy będzie potrzebny projekt technologiczny?

Niejednokrotnie spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, iż projekt technologiczny jest niepotrzebny, a stworzenie go dotyczy tylko nielicznych… I tak, i nie! Profesjonalny projekt technologiczny dotyczy każdej działalności gospodarczej, która została wcześniej objęta odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co to tak naprawdę oznacza? Jeżeli planujecie otwarcie pierwszego biznesu, koniecznie upewnijcie się, jakie wymogi zostały na was nałożone. Gastronomia czy branża beauty to jedne z tych rodzajów działalności, które nakładają na przyszłych właścicieli obowiązek stworzenia wyżej wspomnianego dokumentu. To oczywiście nie wszystko! Planując otwarcie salonu masażu i fizjoterapii czy gabinetu lekarskiego, również nie obejdzie się bez projektu technologicznego. Stanowi on podstawę do prowadzenia biznesu oraz podjęcia pierwszych prac remontowych. Jeśli nie macie zatem pewności, czy projekt technologiczny to wasz obowiązek – skontaktujcie się z odpowiednią dla waszej lokalizacji stacją sanepidowską. Uprawniony do tego pracownik z pewnością rozwieje wasze wątpliwości.

Projekt technologiczny – co jeszcze musisz wiedzieć?

O projektach technologicznych moglibyśmy mówić i mówić, a wciąż wiele istotnych kwestii pozostałoby tajemnicą… Stworzony zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi projekt technologiczny restauracji lub salonu kosmetycznego powinien zostać czym prędzej złożony w sanepidzie. Wówczas zostanie on poddany dogłębnej analizie, a wy po kilku dniach otrzymacie decyzję. Jeżeli rzeczoznawca wyda pozytywną opinię, będziecie mogli wejść do lokalu i podjąć dalsze kroki. Jeżeli projekt technologiczny nie zostanie zaakceptowany, będzie zobowiązani do naniesienia poprawek!