Na Wzgórzu Panieńskim, jednym z siedmiu gnieźnieńskich wzgórz, znajduje się urokliwe miejsce wyłożone brukiem z fontanną w tle. Mowa o głównym placu miasta Gniezno – rynek. Co możemy na nim zobaczyć i jaka jest jego historia? W jakich zakątkach możemy usiąść i wypocząć? Zobaczmy, co kryje w sobie gnieźnieński rynek.
Dlaczego Wzgórze Panieńskie i jaka jest jego historia?
Rynek w Gnieźnie to niewielkie wzniesienie blisko gnieźnieńskiej katedry. Ma wysokość ok. 123 m.n.p.m. Posiada jednak wielką i ciekawą historię. Ludzie przechodzą przez rynek często wiele razy, nie mając często świadomości, ile ciekawostek w sobie skrywa ów miejsce. A wiedzę na temat rynku warto zacząć zgłębiać od historii związanej z nazwą wzgórza, na którym się on znajduje. Nazwa „Wzgórze Panieńskie” pochodzi od założonego w XIII wieku klasztoru Klarysek. Istnieje także inna, zagadkowa nazwa, którą określano te miejsce, a mianowicie „Góra Jarna”. Nie wiadomo jednak, dlaczego tak też określano rynek. Określenie „Wzgórze Panieńskie” przyjęło się bardziej, ale nie jest ono tak wiekowe jak samo wzgórze. Historia mówi, że istniała tam już osada w VII wieku. W czasie tworzenia się Gniezna miała ona charakter handlowy ze względu na dobre położenie. To, że mieszkańcy zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem potwierdzają relikty, który znajdują się pod obecnym rynkiem. W XIII wieku na Wzgórze Panieńskie przeniesiono miasto ze Wzgórza Lecha. Wzniesienie miało łączyć szlaki handlowe z różnych stron. I tak też było w istocie. Zachwycały piękne ulice i ciekawa zabudowa rynku. Jednak historia zapisała również tragiczne wydarzenie, po którym rynek nie wyglądał już tak samo. W 1819 roku wybuchł pożar, który zniszczył wiele pięknych budynków.
Rynek dziś – co można zobaczyć?
Dzisiejszy rynek w Gnieźnie otoczony jest budowlami pochodzącymi głównie z XIX wieku. Cennym zabytkiem, który znajduje się przy rynku, jest ratusz z I połowy XIX wieku. Z budynków, które istniały przed pożarem, pozostały jedynie dwa, które odrestaurowane zostały w 1980 roku. Obecnie na rynku widoczne są kolorowe kamienice i budynki, które cechuje duży synkretyzm. Wniesione zostały bowiem w różnych okresach. Na początku XIX wieku przy ul. Tumskiej zostały wniesione piękne budynki z niezwykłymi, ozdobnymi fryzami, które przedstawiają antyczne motywy, jak i motywy kwiatowe. W pobliżu starówki stoją dwa kościoły: ojców Franciszkanów i kościół św. Trójcy. Z rynku wychodzi ulica Chrobrego, a na niej można zobaczyć już kamienice z XX wieku. Obecny rynek to miejsce w całości wyłożone brukiem. W centrum tego gnieźnieńskiego wzgórza znajduje się fontanna. Została ona oddana to użytku na rynku w 2014 roku. Ciekawostką na rynku gnieźnieńskim jest półkole, na którym można zobaczyć wszystkie herby miast, wchodzących w Związek Miast Polski. Herb Gniezna znajduje się natomiast tuż przy wejściu na rynek.
Gdy jest ładna pogoda można usiąść przy fontannie, a latem w ogródkach. Przy gorszej pogodzie można skorzystać z okolicznych punktów gastronomicznych. Na pewno jednak Gniezno jest miastem, które warto wpisać w kalendarz podróży.
Gniezno rynek – ulica i adres
Dokładny adres rynku w Gnieźnie: Województwo wielkopolskie, Gniezno 62-200, Ulica: Rynek
Współrzędne: 52° 32′ 9.5″ N, 17° 35′ 45.2″ E
52.535972, 17.595889
Układ UTM: 33U 676057 5823820
– Wirtualny spacer po rynku w Gnieźnie
Rynek Gniezno w Google Maps