Teatr Fredry Gniezno

Teatr Fredry Gniezno
Teatr Fredry Gniezno

Jedyny Teatr w Gnieźnie. Jedyny profesjonalny Teatr w Polsce noszący imię sławnego komediopisarza Aleksandra Fredry.

Teatr powstały w 1946 roku jest jednym z głównych punktów na artystycznej mapie miasta Gniezno. W repertuarze Teatru coś dla siebie znajdzie nie tylko widz dorosły, ale także ten najmłodszy. Zespół pod kierownictwem Joanny Nowak jest otwarty na nowości i idąc z duchem czasu prezentuje m. in. spektakle plenerowe czy interaktywne. Jest to na pewno miejsce w Gnieźnie warte odwiedzenia nie tylko dla amatorów sztuki teatralnej.

 

Historia teatru Aleksandra Fredry – Gniezno

Teatr w Gnieźnie zainaugurował swoją działalność 1 maja 1946 roku wystawiając sztukę „Stary Kawaler” w reżyserii Henryka Barwińskiego. Do powstania tego miejsca przyczyniła się społeczna inicjatywa Sekcji Teatralnej Towarzystwa Przyjaciół Gniezna, a władze miasta udostępniły placówce budynek kina „Słońce” przy ulicy Chrobrego. Początkowo Teatr Fredry działał jako scena objazdowa, by dopiero w roku 1991 zacząć działalność wyłącznie stacjonarną. To właśnie wtedy powstały pierwsze z najbardziej znaczących dzieł w historii Teatru. Rozpoczął się okres intensywnej pracy zespołu, w którym na długie lata sztuki klasyczne (ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Aleksandra Fredry), stały się podstawą repertuaru. Zwieńczeniem tak wspaniałego okresu Teatru w Gnieźnie były uroczyste obchody 220-tej rocznicy urodzin patrona, które miały miejsce w roku 2013. Ten rok przyniósł również zmianę dyrektora – funkcję tę objęła i do dziś pełni Joanna Nowak. Zmiana ta okazała się także punktem zwrotnym dla  repertuaru Teatru. Stał się on bardziej współczesny, aktualny, często będący odpowiedzią na zmiany społeczne i kulturalne.

Działalność Teatru Fredry została w swojej historii wielokrotnie doceniona, o czym świadczy obecność wystawianych dzieł w ramach licznych międzynarodowych festiwali teatralnych zarówno w kraju, jak i za granicą, m. in. na słynnej już poznańskiej „Malcie”.

 

Zespół i repertuar teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Dzięki działalności Joanny Nowak, a także konsultantki artystycznej, którą od sezonu 2016/2017jest Maria Spiss, repertuar, który proponuje gnieźnieńska scena dramatyczna jest bardzo szeroki – od klasyki gatunku dla dzieci i dorosłych, po najnowsze dzieła współczesnej sztuki teatralnej. W zespole znajdują się nazwiska młodych adeptów sztuki teatralnej, ale także tych dobrze znanych, już doświadczonych. Liczna grupa aktorów współpracujących świadczy o tym, iż Gniezno jest ciekawym miastem również dla artystów. Kadra Teatru nie boi się sięgać po najnowsze zdobycze techniki i opuszczać murów budynku wystawiając spektakle interaktywne czy plenerowe. Dzięki temu działalność placówki pełni dla miasta nie tylko funkcję artystyczną, ale także edukacyjną i społeczną.

 

Teatr im. Aleksandra Fredry w przeciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia stał się jedną z najważniejszych placówek kulturalnych Wielkopolski. Jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla odwiedzających Gniezno, ale także dla jego mieszkańców. Miejscem idealnym do obcowania ze sztuką dla dorosłych i dzieci. Miejscem, które bez wątpienia może być wizytówką kulturalną miasta.


!Przydatne. Poszukiwane powiązane frazy przez naszych u informacje na temat teatru w Gnieźnie:

teatr gniezno bilety

teatr gniezno kontakt

teatr gniezno spektakle dla dzieci

wypożyczalnia strojów teatr gniezno

teatr gniezno praca